Alkol-madde bağımlısı bireylerde içselleştirilmiş damgalama ve benlik saygısı; Elazığ ruh sağlığı ve hastalıkları hastanesi amatem örneği
Alcohol-and drug-addicted individuals internalized stigmatization and self-esteem Elaziğ mental health hospital, amatem example
  1. Tez No: 511938
  2. Yazar: KÜBRA ALBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Stigmatizasyon (Damgalama, Etiketleme), toplum tarafından“farklı”görülen kişilere bilinçli veya bilinçsiz olarak yapılan ötekileştirme ve toplumdan uzaklaştırma eğilimi göstermek olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle ruhsal hastalıklara (madde bağımlılığı da dahil olmak üzere) yönelik yapılan Stigmatizasyon (Damgalama, Etiketleme), hem hastayı hem de hasta yakınlarını olumsuz etkilemektedir. Toplum tarafından Stigmatizasyona (Damgalama, Etiketleme) maruz kalmak istemeyen hasta ve hasta yakınları, var olan hastalığı saklama eğilimi göstermektedir. Bu durum ise hasta bireyin tedaviyi kabul etmesini ve tedavi edilmesini zorlaştırabilmektedir. Günümüzde Madde bağımlılığı, hem dünyada hem Türkiye'de ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar madde bağımlılığının nedenlerine yönelik kesin etkenler söylenilemezse de madde bağımlılığının olası etkenlerinden bahsedilebilmektedir. Madde bağımlılığının“ömür boyu süren bir beyin hastalığı”tanımı göz önünde bulundurulduğunda durumun ciddiyeti daha net anlaşılabilmektedir. Bu durum madde bağımlılığı konusundaki alınabilecek önlemlerin önemini ve gerekliliğini göstermektedir. Bu bağlamda stigmatizasyon (damgalama, etiketleme), benlik saygısı ve madde bağımlılığının incelenmesi bu çalışmanın temel konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Stigmatizasyon (Stamping, Labeling), by the community“different”and seen as conscious or unconscious removal from the community made to show the trend of othering as we are introduced. Especially mental disorders (including substance abuse) Stigmatizasyon made (Stamping, Labeling), has a negative impact on not only the patient but also the patient's relatives. Stigmatizasyon by the community (Stamping, Labeling) patients and their relatives who do not want exposure to, shows the trend of existing storage disease. If this is the case, make it very difficult to accept and treat the patient's individual treatment. Today, substance abuse, emerges as a serious problem both in Turkey and in the world. The definitive factors for the cause of drug addiction how to be told, the possible factors of substance abuse also can be mentioned. Substance abuse of“lifelong brain disease”definition, considering we can develop a clearer understanding of the severity of this condition. On the subject of substance abuse this indicates the importance and necessity of measures that can be taken. In this context stigmatizasyon (stamping, labeling), self-esteem and forms the main subject of this study is the investigation of substance abuse.