Türkiye bankacılık sektöründe kanalların ve pazarlama enstrümanlarının dijitalleşmesinin müşteri satın alma davranışı üzerindeki etkisi
The impacts of channels and marketing instruments digitalisation on customer buying behavior in Turkey banking sector
- Tez No: 511944
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT DAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Dünya ve Türkiye Bankacılık tarihine baktığımızda bankacılığın kısa sürede çeşitli evrelerden geçerek farklı bir noktaya geldiği görülmektedir. Bankalar personel ve şube sayısını azaltmakta ya da arttırmamakta, bütçesinin büyük bir kısmını hem iç hem de dış müşteriye bakan kısımlarda dijitalleşme için harcamaktadır. Tüketiciler sadece ıslak imza gerektiren işlemler, yüksek miktar nakit işlemler veya satış temsilcisi ile görüşmek için şubeleri ziyaret etmektedir. Bunların dışında tüm işlemlerini dijital kanallarda yapmakta ve bilgi almak için ise internet ya da sosyal medya gibi dijital mecraları tercih etmektedir. Teknolojik gelişmelerin hız kazanması, akıllı telefon ve internet kullanımının artması ile birlikte bankalar alternatif dağıtım kanallarını ve dijital pazarlama enstrümanlarını geliştirmiş ve tüketicinin gereksinimlerini bu kanallardan karşılamaya başlamıştır. Yapılan araştırma kapsamında, belirtilen dijitalleşme sürecinin müşteri satın alma davranışına etkisi araştırılmış ve pozitif yönde etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is easy to perceive that banking has reached different point in a short time. Banks reduce their number of personnel and branch or maintained them, spend their budgets for digitalization of processes and products in both internal and external customer facing areas. On the other hand, consumers visit branches only to deal with transactions requiring wet signatures, depositing high-volume cash and meeting customer representative. Apart from them, they do all the banking transactions on alternative digital channels. Moreover, they use social media and the Internet in order to gather information about banks products and services. Together with improvement of the technology, increase of mobile phone and internet penetration, banks develop their digital channels, have begun to promote their product and services on digital marketing instruments instead of traditional channels and correspond customer requirements on these digital channels.As a result of the literature review and research, digitalization of channels and marketing instruments have had a positive impact on customer buying behavior.