Mobil ağ paylaşımı ve Türkiye'deki uygulamalar
Mobil network sharing and use cases in Turkey
  1. Tez No: 511945
  2. Yazar: GÖKHAN YEĞNİDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çoğu gelişmiş ülkedeki mobil pazarlar doyuma ulaşmaya başladığı için, mobil operatörler maliyetlerini düşürmeye yönelik yöntemleri aramaya başlamıştır. Bu durum, mobil operatörlerinin dikkatini ağ paylaşımına çevirmiş ve pasif ağ paylaşımı, paylaşımın temelini oluşturmuştur. Pasif ağ paylaşımlarının kazançları ve operatörlere sağladığı faydalar göz önüne alınınca, yeni paylaşım modelleri de kullanılmaya başlanmıştır. Son yıllarda; aktif ağ paylaşım modeline olan ilgili artmış ve Radyo Erişim Şebekesi (RAN) paylaşım türü ile operatörlerin sermaye ve operasyonel giderlerinde büyük oranda azaldığı görülmüştür. Bu tez çalışmasının ikinci bölümünde, mobil ağ paylaşım temel kavramları ve buna bağlı pasif ve aktif ağ paylaşım modellerin altı türü ele alınmıştır. Literatür verilerinden gelecekte küresel mobil trafikte artışının örneklemesi gösterilmiş ve yeni teknolojilere olan talebin ne oranda artacağı tahmin edilmeye çalışmıştır. Mobil ağ paylaşımın faydalarının da incelendiği bu bölümde, Kore'de uygulanan ve maliyet kazançların gösterildi bir mobil ağ paylaşım modeli analizi incelenmiştir. Ayrıca, yeni nesil teknolojilere ve 5G 'ye operatörlerin adaptasyonu için örnek model incelemesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde, mobil ağ paylaşımı için ülke uygulamaları üzerinde durulmuştur. Avrupa'daki ülkelerin paylaşım modelleri tablo halinde verilmiş ve Türkiye'deki mevcut durum ve yasal düzenlemeler hakkında detaylar paylaşılmıştır. Dördüncü bölümde, Türkiye'deki operatörler için ağ paylaşımı modellerinin önemi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) 2017 dördüncü çeyrek verileri üzerinden ele alınmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the fact that most of the telecommunications markets are close to being fully saturated, mobile operators are actively looking to lower their costs. One of the methods that operators can cut their costs is network sharing and passive network sharing constitutes base of this very method. After considering benefits of passive network sharing, operators started to utilize other methods of sharing models as well. Recently, interest in active network sharing model surged well and Radio Access Network (RAN) sharing aided for lowering capital and operational expenses of network operators. In the second chapter of this thesis work, basics of mobile network sharing and related passive and active sharing models are explained. Taking literature into account, rise in global mobile network traffic is observed and an attempt to estimate the demand for new technologies is made. In the same chapter, benefits of mobile network sharing and related gains in a case in South Korea is thoroughly examined. Additionally, new generation technologies and adaptation of operators to 5G has been examined by an example model. The third chapter lays the emphasis on country-specific applications of mobile network sharing. Sharing models of several European countries is presented in a table and details of the current situation and legislative regulations in Turkey are given. In the fourth chapter, the importance of network sharing model for Turkish network operators is discussed using 2017 Q4 data from Information Technologies and Communications Authority (BTK) and recommendations for network operators are made.