Vergi uyumlaştırması kapsamında Avrupa Birliği ve Türkiye'de katma değer vergisi
Value added tax in European Union and Turkey in context of tax harmonization
- Tez No: 511947
- Danışmanlar: PROF. DR. NAGİHAN OKTAYER IŞIKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Avrupa Birliği, üyeleri arasında malların, hizmetlerin, sermayenin ve insanların serbest dolaşımının sağlandığı ortak pazarın oluşturulması amacını taşımaktadır. Bu hedefe ulaşılabilmesi iyi düzenlenmiş vergi sisteminin varlığını gerekli kılmaktadır. Dolaylı vergiler arasında önemli bir yere sahip olan Katma Değer Vergisi alanında yapılacak uyumlaştırma çalışmaları bu noktada önem kazanmaktadır. Avrupa Birliği'nde uygulanan Katma Değer Vergisi sistemi ile Türkiye'de uygulanan Katma Değer Vergisi sisteminin incelendiği bu çalışmamızda, öncelikle vergi uyumlaştırmasının kavramsal ve hukuki temellerine değinilmektedir. Sonrasında, Avrupa Birliği'nde yürürlükte olan Katma Değer Vergisi sistemi vergi uyumlaştırması kapsamında değerlendirilmektedir. Nihai olarak, Türk Katma Değer Vergisi mevzuatı ile Avrupa Birliği'nin bu konudaki müktesebatının birbirinden farklı veya benzer yanlarının değerlendirmesine yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The European Union has the purpose of the establishment of a single market where goods, services, capital, and people can move freely between all member states. Having well-designed tax system is necessary to reach that purpose. The harmonization studies carried out in the field of the value added tax which has an important place among the indirect taxes gain importance at this point. In this study, which examines the VAT system applied in European Union and the VAT system applied in Turkey, the conceptual and legal basis of tax harmonization is mentioned firstly. Subsequently, the VAT system in force in the European Union is assessed within the scope of tax harmonization. Lastly, the differences and similarities between the Turkish VAT legislation and the European Union's acquis are assessed.