Türk ve Alman Ceza Hukukunda çocukların cinsel istismarı suçu
Sexual abuse of children in Turkish and German Criminal Law
  1. Tez No: 511946
  2. Yazar: ENGİN TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Cinsel suçlar ve bilhassa cinsel istismar, diğer sosyal bilim alanlarında olduğu gibi, hukuk dünyasında da yoğun ilgi ve tartışma konusudur. Çalışmanın amacı ceza hukuku perspektifinden bu tartışmaya dahil olmaktır. Benimsenen bakış açısına göre ceza hukuku alanında cinsel istismara ilişkin tartışmanın üç boyutta sürdürülmesi mümkündür. Bunlar; cinsel istismarın kavramsal olarak ortaya koyulması, bu kavrama ve ceza teorisine uygun normlar oluşturulması ve bu temelde etkin uygulamanın sağlanmasıdır. Bu yolda mevcut teori ve pratiğe dışarıdan bakılması; böylece Türk doktrinindeki düzenleme ve uygulama eksikliklerinin görülüp ve daha iyi seçeneklerin araştırılması adına farklı bir hukuk sistemi ile birlikte inceleme metodu seçilmiştir. Türk Ceza Kanunu'nda benimsenen sisteme uygun olarak cinsel istismar düzenlemesi ele alınmış, bu esnada Alman Ceza Kanunu'ndaki ilgili düzenlemelere dair açıklamalara da yer verilmiştir. Alman teorisi ve uygulamasını bütünlük içinde yansıtmak adına esas olarak ceza kanunu şerhlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sexual crimes and especially sexual abuse are topics of intense interest and discussion in the area of law, as it is in other social sciences. This study intends to be involved in this discussion from the perspective of criminal law. According to the writer, it is possible to present the discussion in criminal law on sexual abuse on three dimensions. These are; examining sexual abuse as a term, creating norms which are compatible to the term and to the principles of criminal law, enforcing the norms on this basis. It was chosen to compare with a different legal system in order to look at the existing theory and practice from outside; specify the deficiencies in Turkish doctrine, regulation along with practice and search for better alternatives, there also explain the relevant regulations in the German Penal Code. To reflect the theory and practice in an integrated manner, the commentaries on German Penal code are mainly used.