Türk vergi sisteminde KDV ve Avrupa Birliği KDV sistemine uyumu
Value Added Tax in the Turkish tax system and harmonization with the European Union Value Added Tax
  1. Tez No: 815270
  2. Yazar: CAN GERÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN GÖKBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Katma değer vergisi; harcamalar üzerinden alınan, kullanma veya tüketme amacı taşıyan ve neredeyse her mala ve hizmete uygulanan bir vergidir. Ülkemiz, Avrupa Birliği'ne yaptığı üyelik başvurusu sonrası genel olarak vergi sistemini ve bu kapsamda katma değer vergisi sistemini Birlik mevzuatı doğrultusunda düzenleme ve uyumlaştırma yükümlülüğü altına girmiştir. Zira Avrupa Birliği'ne tam üyelik amacı taşıyan Türkiye, müzakere fasıllarından biri olan ve içerisinde katma değer vergisini de bulunduran vergi faslındaki hususlara ilişkin uyumlaştırmayı gerçekleştirmeden üye devlet statüsünü kazanamaz. Bu nedenle çalışmada, Türk vergi sisteminde katma değer vergisine ilişkin temel düzenlemeler irdelenecek ve daha sonra Avrupa Birliği katma değer vergisi sistemine ve uygulamasına, Avrupa Birliği Adalet Divanı kararları çerçevesinde yer verilecektir. Son olarak ise her iki vergi sistemindeki benzer ve farklı yönler inceleme konusu yapılarak ülkemizin Avrupa Birliği'ne olası tam üyeliği için katma değer vergisi yönünden atılması gereken hukuki adımlar diğer bir deyişle uyumlaştırmaya yönelik gerçekleştirilmesi zaruri hususlar temel seviyede aydınlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
Value added tax is a tax levied on expenditures, aimed for use or consumption, and applied to almost all goods and services. Following our country's membership application to the European Union, Türkiye has been under the obligation to regulate and harmonize its tax system generally and the value added tax system in accordance with the Union legislation. Because Türkiye, which aims to become a full member of the European Union, cannot gain the status of a member state without harmonizing the points in the tax chapter, which is one of the negotiation chapters and includes the value added tax. Therefore, in this study, the basic regulations regarding value added tax in the Turkish tax system will be analyzed and then the European Union value added tax system and its application will be examined within the framework of the decisions of the Court of Justice of the European Union. Finally, the similarities and differences in both tax systems will be examined and the legal steps to be taken in terms of value added tax for the possible full membership of our country to the European Union, in other words, the issues that need to be realized for harmonization will be enlightened at a basic level.