Aytül Akal'ın çocuk romanlarının değerler aktarımı açısından incelenmesi
Examination of Aytül Akal's children's novels in terms of values transfer
- Tez No: 511957
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET İHSAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmada Aytül Akal'ın çocuk romanlarındaki değerler tespit edilerek eserlerdeki değerlerin güncellenen Türkçe Dersi (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf) Öğretim Programı'nda yer alan değerlerle örtüşüp örtüşmediği ve hedeflenen değerlerin nasıl aktarıldığı ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırmanın ilk bölümünde problem durumu ve alt problemler belirlenip araştırmanın amacı ve önemi dile getirilmiştir. Ayrıca çalışmaya konu olan eserlerin yazarı Aytül Akal hakkında da bilgi verilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde değer, değerler eğitimi, değer aktarımı yaklaşımları, değerlerin aktarılmasında etkin rol üstlenen aile, okul ve edebi eserlerin önemi üzerinde durulmuştur. Güncellenen Türkçe Öğretim Programı'nda kazandırılmak istenen değerlerden söz edilmiş, edebi eserlerle değer aktarımında bulunurken dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili bilgiler sunulmuştur. Çalışma, tarama modelinde betimsel olarak desenlendirilmiştir. Araştırmanın evrenini ise Aytül Akal'ın 8 çocuk romanı oluşturmuştur. Çalışma için bu romanlar teker teker incelenmiş, romanların değerler içeren bölümleri tespit edilmiş, bunların hangi değer kategorisine girdiği belirlenmiş ve değerler tablo şeklinde sunulmuştur. Belirlenen değerler yorumlanmış, değerlerin romanlarda nasıl işlendiği açıklanmıştır. Ayrıca romanlarda yer alan değerlerin doğrudan aktarımından ziyade –sezdirme, karşıtlıklardan yararlanma, kahramanla özdeşim kurma ve mutlu sona ulaşma- gibi yöntemler ile okuyucuya aktarıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the values in Aytul Akal's children's novels were determined and it was tried to show how the values in the works overlap with the values in the Updated Turkish Lesson (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 and 8. Class) Curriculum and how the targeted values are transferred. In the first part of the study, the problem status and sub problems were identified and the aim and importance of the research was stated. In addition, the informations about Aytul Akal, the author of the novels that make up the universe of work, has been given. In the second part of the study, value, value education, value transfer approaches, family, school and literary works which played an active role in transferring values were emphasized. The values to be earned in the updated Turkish Curriculum have been mentioned. Information about the points to be taken into consideration when giving value through literary works is given. The study was done descriptively in the screening model. Aytul Akal's 8 children's novels are the universe of the research. For the study, these novels were examined one by one, the sections containing the values of the novels were determined, the value categories of them were determined, and the values were presented in tabular form. Findings related to the determined values have been interpreted, the values have been reported in novels. It has also been found that the values in the novels are transferred to the reader by means of the methods of literaryity, not by direct transmission, but by using methods of repetition, exploitation of contrasts, identification with the hero and attainment of a happy ending.