Çelik sektöründe ithal ikameci politika incelemesi
Research about import substitution poli̇cy for steel industy
  1. Tez No: 511971
  2. Yazar: SAMET KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TATLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çelik, ülkelerin ekonomisinin gelişmesinde en önemli girdi maddelerinden biridir. Çelik, inşaat, otomotiv, beyaz eşya ve makine üretimi gibi birçok ana sektörün ana hammaddelerinden biridir. Belirtilen sektörlerde üretilen ürünlerin tüketimi ülkelerin gelişmişlik düzeylerini tanımlamaktadır. Bu nedenle kişi başına düşen çelik tüketimi bir çeşit gelişmişlik endeksi gibi ülkeler nezdinde takip edilmektedir. Çelik üretimi ülkeler için stratejik üretim alanlarından biridir. Bu nedenle hükümetler çelik sektörünü koruma ve rekabetçi tutma konusunda hassasiyet sahibidirler. Çünkü çelik üretimindeki yeterlilik ülkelerin gelişimi için önem arz etmektedir. Küreselleşme ve dış ticaret alternatiflerinin artması ile çelik sektöründeki uluslararası rekabet artmıştır. Birçok çelik ürünü komodite ürün olarak nitelendirilmektedir. Bu nedenle tüketicilerin fiyat hassasiyeti çok yüksektir. Özellikle Çin'in yüksek üretim kapasitesi ve düşük üretim maliyetleri ile tüm dünyaya çelik ihraç ediyor olması diğer ülkeleri kaygılandırmaktadır. Bu durum nedeniyle birçok ülke çelik ithalatını kısıtlayıcı önlemler almaktadır. Bunun temel amacı üretim maliyetlerinde Çin ile rekabet edemeyen yerli üreticilerin korunmasıdır. Türkiye de çelik ithalatını limitleyen birçok önlem almıştır. Ancak bu önlemler ithalatı istendiği kadar düşürememektedir. Bu talebi yerli üreticilerle karşılamak için sadece ithalatı kısıtlayıcı önlemler değil ithalata neden olan alanları düzeltecek politikalar üretilmesi gereklidir. Türkiye yüksek çelik üretim kapasitesine rağmen halen çelik mamulleri ithal ediyorsa sadece hangi çelik mamullerinin ithal edildiğine değil çelik üretim tesislerinin neden rekabet edemediğine bakılması gereklidir. Çünkü Türkiye çelik ithal ederken yerli üreticilerinin üretim kapasitesi atıl durmaktadır. Çelik üretim tesislerinin rekabetçi maliyetlerle üretim yapması durumunda çelik ithalatı dolaylı olarak azalacaktır.
Özet (Çeviri)
Steel is one of the major raw material of economies around the world. Construction, automotive, white goods and machine production industries use steel as major raw material. Consumption rate of goods that are produced by these industries define development level between countries. Therefore, steel consumption amount per person is one of the key performance indicator that define development levels between countries. Steel production is one of the strategic sectors for countries. Governments try to keep steel industry competitive. Because steel producing capability is a major issue for development of countries. Competition in steel industry started to rise due to globalization and growing foreign trade capabilities. Moreover, steel products become a sort of commodity . As a result, price sensitivity of consumers is higher than before. China penetrates world steel market and this penetration is considerable fact for industry because of low production cost and high production capacity of China. Many countries started to apply some restrictions against steel import for protecting their local steel producers. Turkey also applied some restrictions againt steel import from China. However, these restrictions are not enough for decreasing the steel import. Turkey not only has to apply import restrictions but also need to create a policy that aims to decrease reasons of steel import. Although Turkey has high steel production capacity, Turkey imports steel with low prices due to competitors . Therefore, Turkey has to find out not only what to import also why to import. If Turkey finds solutions for steel importation and be competitive with its steel producers, steel importation will decrease relatively.