Türkiye'de yayılış gösteren Dichoropetalum aureum (Boiss. & Balansa) Pimenov & Kljuykov ve Dichoropetalum alpinum Fenzl türleri üzerine karşılaştırmalı çalışma
A comperative anatomical study on the species Dichoropetalum aureum (Boiss. & Balansa) Pimenov & Kljuykov ve Dichoropetalum alpinum Fenzl growing in Turkey
- Tez No: 511992
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma Dichoropetalum aureum (Boiss. & Balansa) Pimenov & Kljuykov ve Dichoropetalum alpinum Fenzl türlerinin karşılaştırmalı anatomik bulgularına yer vermektedir. Yapılan çalışmada, D. alpinum ve D. aureum türlerine ait gövde enine kesitleri, ray enine kesitleri, meyve enine kesitleri, yaprak enine kesitleri ile yaprak alt ve üst yüzeysel kesitleri anatomik olarak incelenmiş, benzerlik ve farklılıkları belirlenmiştir. Her iki türde gövde enine kesitlerinde sulkuslar belirgindir. D. alpinum' da gövde enine kesitin de iletim demeti (8-9 adet) sayısı D. aureum' da ki iletim demeti (10-11 adet) sayısından azdır. D. alpinum' da gövde enine kesitin de yağ kanalları sayısı (8-9 adet), D. aureum' da bulunan yağ kanalı sayısından (7-8 adet) daha fazladır. D. alpinum yaprak enine kesitinde mezofil orta damar bölgesinde kalınlaşma görülmekte ve her iki yüzeye doğru şişkinleşme bulunurken, D. aureum yaprak enine kesitinde mezofil orta damar bölgesinde ise kalınlaşma, tek tarafta çok az şişkinleşme şeklindedir. Her iki türde yapraklar amfistomatik olup D. alpinum yaprak alt stoma indeksi 17±03, üst stoma indeksi 12±35 iken D. aureum' da yaprak alt stoma indeksi 14±28, üst stoma indeksi 16±85' dir. D alpinum meyve enine kesitlerinde perikarp endospermin yaklaşık 1/3 'ü kadar iken, D. aureum meyve enine kesitinde perikarp endospermin yaklaşık 1/10'u kadardır. Araştırma sonucunda türlerin anatomik olarak farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study are included compartive anatomical findings of D. aureum (Boiss.&Balansa) Pimenow & Kljuykov and D. alpinum Fenzl species. In this study, stem cross sections, rail cross sections, fruit cross sections, leaf cross sections of D. aureum and D. alpinum species and leaf's upper and lower superficial cross sections were examined anatomically and similarities and differences were revealed. Sulcus were distinct in stem cross sections of both species. The number of conduction bundles (8-9) in stem cross sections of D. alpinum was less than the number of conduction bundles (10-11) of D. aureum. The number of oil channels (8-9) in stem cross sections of D. alpinum was more than the number of oil channels (7-8) of D. aureum. In leaf cross sections of D. alpinum were seen thickening in the mesophile middle nerve and were found swelling to both surfaces however thickening in mesophile middle nerve of leaf cross sections of D. aureum was on one side and this thickening was a form of a little swelling. Leaves were amfistomatik in both species. In D. alpinum, leaf sub-stoma index was 17+_ 03, upper stoma index was 12+_35 while in D. aureum, leaf sub-stoma index was 14+_ 28, upper stoma index was 16+_85. While pericarp endosperm in fruit cross sections of D. alpinum was about 1/3, in D. aureum was 1/10. As a result of research, it was determined that the species varied anatomically.