Domates bitkilerinde görülen bazı önemli viral hastalık etmenlerinin multipleks PCR yöntemi ile eş zamanlı olarak tanılanması
The simultaneous differentiation ofsome important viral pathogens on tomato plants by multiplex PCR
- Tez No: 512052
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL CAN PAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Domates (Solanum lycopersicum), dünya çapında yetiştiriciliği yapılan Solanacea familyasının Lycopersicon cinsine bağlı, tropik bölgelerde çok yıllık, diğer bölgelerde tek yıllık bir kültür bitkisidir. Domates üretiminde hastalıklar ve zararlılar en önemli sorunlar arasında yer almaktadır. 40'tan fazla sayıda virüs hastalığı domates bitkilerinde önemli kayıplarına yol açmaktadır. Kültür bitkilerinde ürün kayıplarına neden olan faktörler arasında viral kaynaklı etmenlerin ayrı bir önemi vardır. Bu etmenlere karşı diğer patojen gruplarının önlenmesi için sıkça başvurulan kimyasal savaş yönteminin uygulanamaması ve diğer kontrol yöntemlerinin de üretici tarafından yeterli düzeyde bilinmeyişi, virüslerden kaynaklanan kayıpların artmasına neden olmaktadır. Bu çalışma kapsamında Cucumber mosaic virus (CMV), Tobacco mosaic virus (TMV), Tomato mosaic virus (ToMV) ve Tomato spotted wilt virus (TSWV) gibi viral hastalık etmenlerinin Multipleks PCR yöntemi ile eşzamanlı olarak tanılanması amaçlanmıştır. Multipleks PCR yoğun optimizasyon işlemleri gerektiren bir yöntemdir. Çalışmanın ana amacı hassas, hızlı ve ekonomik bir yöntem ortaya koymak olduğundan PCR yönteminin bu hedeflere ulaşmasını sağlayacak optimum koşullar oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tomato (Solanum lycopersicum) is a cultivar of Solanaceae family that depending on the Lycopersicon genus which cultivated worldwide in tropical regions as perennial as one year in other regions. Pests and diseases is the most important issues based on tomato production. More than 40 viral diseases lead to significant losses in tomato plants. There is a particularly important factor in the viral origin of the agents that lead to crop losses in crop plants failure of enforce frequently referenced chemical control methods to prevent against these other pathogens group factors and the other control methods to be not known by the manufacturer is sufficient to cause an increase in losses from the virus.The scope of this project that aimed detection with simultaneously multiplex PCR method on such as viral pathogens Cucumber mosaic virus (CMV), Tobacco mosaic virus (TMV), Tomato mosaic virus (TMV) and Tomato spotted wilt virus (TSWV). Multiplex PCR is a method that requires intensive optimization. The main objective of the study is accurate, fast and economical method is to reveal the optimal PCR conditions were created to help them reach these goals.