Çimlerdeki Fusarium graminearum ve Sclerotinia homoeocarpa'ya karşı bazı biyolojik ajanların etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of some biological agents against to Fusarium graminearum and Sclerotinia homoeocarpa on turf grass
- Tez No: 512066
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU COŞKUNTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sclerotinia homoeocarpa hastalık etmeninin neden olduğu dolar lekesi ve Fusarium graminearum tarafından oluşturulan yaprak leke ve kök çürüklüğü çim alanlarında ciddi sorun olan hastalıklardır. Bu çalışmanın amacı, bazı biyolojik ve kimyasal fungisitlerin tarla koşullarında S. homoeocarpa ve F. graminearum üzerindeki etkilerini belirlemektir. Bu amaçla tarla denemelerinde Trichoderma harzianum ve T. harzianum+Bacillus subtilis aktif maddeli sırasıyla T22 Planter Box ve Agro Bioprotect isimli iki biyolojik fungisit, bir T. harzianum izolatı (TRIC8) ve hymexazol aktif maddeli bir fungisit (Tachigaren 30L) kullanılmıştır. Tarla toprağı suni olarak S. homoeocarpa ve F. graminearum ile inokule edilmiştir. Yüzey sterilizasyonu yapılmış olan çim tohumları T. harzianum'un (TRIC8) 1x108 konidi/ml spor süspansiyonu ile 1 saat süreyle çalkalanarak muamele edilmiştir. T22 Planter Box ve Agro Bioprotect çim tohumlarına ticari dozlarında uygulanmıştır. Hymexazol 360 g/L SC çimlere iki kez önerilen dozda sprey edilmiştir. Hiçbir muamele yapılmayan parseller kontrol (-) olarak kullanılmıştır. T. harzianum izolatı, T. harzianum Rifai KRL-AG2, T. harzianum+B. subtilis ve Hymexazol 360 g/L S. homoeocarpa üzerinde sırasıyla %55,00, %60,41, %50,62 ve %40,22 oranlarında etkili olmuştur. T. harzianum izolatı, T. harzianum Rifai KRL-AG2, T. harzianum+B. subtilis ve Hymexazol 360 g/L F. graminearum üzerinde sırasıyla %65,60, %60,80, %55,61 ve %65,60 oranlarında etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
Dollar spot caused by Sclerotinia homoeocarpa and, leaf spot and root rot caused by Fusarium graminearum are severe disease problems on turfgrass area. The objective of this study was determine the efficacy of some biological fungicides and chemical fungicide on S. homoeocarpa and F. graminearum in field conditions. In this purpose, two biological fungicides named as T22 Planter Box and Agro Bioprotect with active ingredient Trichoderma harzianum and T.harzianum+Bacillus subtilis, respectively, an isolate of T. harzianum (TRIC8) and a fungicide (Tachigaren 30L) with active ingredient hymexazol were used during field experiments. The field soil were artificially inoculated with S. homoeocarpa and F. graminearum. The surface-sterilized turfgrass seeds were treated with the conidia suspension (1x108 conidia/ml) of TRIC8 by shaking the seeds for 1 hour. T22 Planter Box and Agro Bioprotect were applied to turfgrass seeds at the recommended dosages. Hymexazol 360 g/L SC was sprayed to turfgrass for two times at the recommended dosage. Nontreated plots were served as controls (-). T. harzianum isolate, T. harzianum Rifai KRL-AG2, T. harzianum+B. subtilis and Hymexazol 360 g/L were found as effective at the rates of 55,00%, 60,41%, 50,62% and 40,22% on S.homoeocarpa, respectively. T. harzianum isolate, T. harzianum Rifai KRL-AG2, T. harzianum+B. subtilis and Hymexazol 360 g/L were found as effective at the rates of 65,60%, 60,80%, 55,61% and 65,60% on F.graminearum, respectively.