Ceza ve hukuk mahkemeleri kararlarının birbirleri yönünden bağlayıcılığı
The binding effects of criminal and civil court decisions on each other
  1. Tez No: 512070
  2. Yazar: MERVE UÇANOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Hukuk mahkemesi kararı, ceza mahkemesini; ceza mahkemesi kararı da hukuk mahkemesini kural olarak etkilemez. Çünkü hukuk davaları ile ceza davalarının konuları, tarafları ve yargılama usulleri birbirlerinden farklıdır. Ancak bu durum hukuk ve ceza mahkemesi kararlarının birbirlerinden tam bağımsız oldukları anlamına gelmez. Örneğin senedin sahteliği ve yaş düzeltme konularında hukuk ve ceza mahkemelerinin vermiş olduğu kararlar birbirlerini etkilemekte hatta bazı durumlarda bağlayıcı hâle gelmektedir. Bunun dışında, bazı durumlarda meydana gelen bir olayın hem hukuk yargılamasını hem de ceza yargılamasını ilgilendiren bir tarafı olabilir. İşte böyle hallerde hukuk ve ceza davaları sonucunda verilen kararlar ile toplanan deliller birbirlerini etkileyebilmektedir. Yalnız bu etkileşimin sınırlarının neler olacağı hususu önemlidir ve çalışmamızda ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Ceza yargılaması sonucunda verilen kararların tamamı hakkında genel bilgiler verildikten sonra bu kararların hukuk mahkemesini nasıl etkileyeceği konusu değerlendirilmiştir. Ayrıca hukuk mahkemesi kararlarının ceza davaları bakımından kesin hüküm, dolayısıyla kesin delil oluşturduğu istisnai durumlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Because the subjects, parties and judicial procedures of the civil case are different from civil case, as a general rule, the decision of the civil court has no binding effect on the criminal law, and the decision of the criminal court does not bind the civil court as well. Even if so, however, this does not necessarily mean that the decisions of criminal and civil courts are completely independent of each other. For example, a decision made by civil and criminal court on forgery of deed or age correction affects each other, even in some cases, it becomes binding. Besides, a part of the incident may be related to both civil and criminal proceedings. In such circumstances, the decisions made and the evidence collected by the civil and criminal law may have direct influence on the other court. It is important, however, to point out what the limits of these interactions have been, and this issue was analysed in this dissertation deeply. After giving general information about all decisions made as a result of the criminal proceedings, the issue of how these decisions would affect the civil court was evaulated. In addition, the exceptional cases, where the decisions of the civil court are regarded as the final judgement and accordingly conclusive evidence by criminal court, are analysed.