Factors generating premium value perception
Premium değer algısını etkileyen faktörler
  1. Tez No: 512069
  2. Yazar: AYBİKE GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI KUŞÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı; lüks ve premium ürünler, bir markanın toplam premium değerinin nasıl ölçümlendiği ve premium marka değerinin hangi alt faktörlerden oluştuğuyla ilgili kapsamlı bir literatür araştırması sunmaktır. Premium marka değeri ve premium maka değerini oluşturan faktörler premium ürün tüketicileri ile test edilmiş ve sonuçları çalışmada paylaşılmıştır. Lüks değeri ölçen çok sayıda araştırma olmasına rağmen premium marka değerinin ölçümüyle ilgili az sayıda araştırma vardır. Bu tez, lüks markalar ve lüks marka değerinin ölçümüyle ilgili araştırma ve literatür çalışmalarını premium marka bakış açısıyla birleştirmektedir. Bu çalışmada aynı zamanda markaların algılanan değeri ile ilgili kapsamlı bir araştırma sunulmaktadır. Toplam premium marka değerinin sadece sosyal değerlerden oluşmadığı, finansal, fonksiyonel ve bireysel değerlerin de toplam premium değerine olan etkisi araştırılmaktadır. Bu yüzden premium değeri ölçen dört ana faktör; finansal, fonksiyonel, bireysel, sosyal faktörler ve alt faktörleri bu çalışmanın ana modelinde kullanılmıştır. Ayrıca, toplam premium değerinin; toplam marka değeri, premium fiyat ödemeye isteklilik ve premium ürün satın alma niyeti ile olan ilişkisi de araştırılmıştır. Yapılan faktör, güvenilirlik ve geçerlilik testleri sonucunda ürünün dikkat çekici olmasının toplam premium değerini en iyi açıklayan faktör olduğu görülmüştür. Bu çalışma gelecek çalışmalar için premium değerin farklı ürün kategorilerinde ve farklı kültürlerin ölçümünde kullanılabilmesiyle ilgili kapsamlı bir altyapı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to present a systematic review of the research has been conducted about the luxury and premium products, measurement of premium value and what factors generates premium value perception using a sample comprised of consumers using premium products. There are studies about luxury value measurements although there is little consensus about the dimensions of perception of the premium product value. This thesis combines the concepts of existing research and literature about luxury brands and adopts it to the measurement of a premium brand strategy. This study tries to investigate a multidimensional framework of value perception, hence not only the social values contribute to the overall premium value, but also the other constituents are effective as financial, functional and individual aspects. Therefore, measurement of premium value is defined in this study through the existence of four latent main dimensions which are financial, functional, individual, and social and their sub-dimensions. Moreover, this study examines the relationship between overall premium value and overall brand equity, willingness to pay price premium and premium purchase intention of premium brands. The reliability and validity of the scales were assessed using factor, reliability and regression analyses. It has been seen that conspicuousness value explained the overall premium value mostly. The present study thus provides a comprehensive framework for future studies of the dimensionality of perceived value of premium products at different product categories and different cultures.