Bankalarda inşai bakım ve onarım maliyetlerinin optimizasyonu
The optimization of the costs of constructional maintenance and repair in banks
- Tez No: 512079
- Danışmanlar: DR. MİTHAT BÜLENT ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bankacılık sektörü teknolojik gelişmelere paralel olarak, inşai konsept çalışmalarında aktif yenilikler gerçekleştirmekte; dolayısıyla mekanik, elektrik ve mimari açıdan yüksek değerli bütçeler oluşturmaktadır. Öte taraftan, ilk yapım aşamasından itibaren, inşai tasarım, zaman, çevre, iklim ve kullanım faktörlerinin etkisi altına giren banka binalarının, yıllara göre yıpranması doğaldır. Bu çerçevede yıpranma sürecini geciktirmek ve etkilerini hafifletmek amacıyla ilave bakım ve onarım çalışmaları kaçınılmazdır. Ancak, teknolojik gelişmeye paralel olarak, inşai faaliyet kırılımı kabul edilen mekanik, elektrik, mimari konsept çalışmalarına ait ilk yatırım maliyet değerinin korunması; zamanla meydana gelebilecek bakım ve onarım talep miktarının optimizasyonu ve bu çerçevede sürdürülebilir ölçüler oluşturması; ve nihayet çevresel ve sosyal standartların yükseltilmesi amacıyla; tüm inşai faaliyetlerin geleneksel yöntemler dışında yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, Türkiye'de yaygın şube ağına sahip bir bankanın envanterindeki binaların inşai süreçleri değerlendirilmek ve bu çerçevede gerçekleştirilen bir anket neticesinde elde edilen veriler dikkate alınmak suretiyle; bankanın ilk yatırım maliyetleri ile süreç içerisinde gerçekleştirilen bakım ve onarım faaliyetleri incelenmiştir. Nihayet söz konusu inceleme ve değerlendirme çerçevesinde, banka yapılanması kapsamında olmak kaydıyla, inşaat faaliyetlerine ilişkin bakım ve onarım maliyet optimizasyonuna yönelik düzenleyici öneriler ve yeni bir bakış açısı ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In parallel with the technological developments, the banking sector realizes active innovations in constructional concept works; thus forming high-value budgets in terms of mechanics, electricity and architecture. On the other hand, it is natural for the bank buildings falling under the influence of constructional design, time, environment, and climate and usage factors from the first construction phase, to be worn by years. Additional maintenance and repair process is inevitable in order to delay the wear-out process and alleviate its effects within this framework. However, in parallel with technological developments, all constructional activities need to be reevaluated apart from conventional methods for conservation of the initial investment cost value for mechanical, electrical, architectural concept works considered to be the breakdown of construction activity; the optimization of the amount of maintenance and repair demand and establishing sustainable measures in this framework; and ultimately raising environmental and social standards. In this thesis, the initial investment costs of the bank and the maintenance and repair activities carried out in the process have been examined by analyzing the constructional process of building inventory in a bank with an extensive branch network in Turkey and taking the data obtained on the basis of a survey conducted in this framework into account. Finally, in the context of the review and evaluation, it has been tried to put forward the regulatory proposals for the maintenance and repair cost optimization of construction activities and a new perspective within the scope of bank structuring.