Bı̇r ı̇letı̇şı̇m aracı olarak ulusal ve uluslararası eksende ünı̇versı̇te tanıtım fı̇lmlerı̇
Promotion films for university as a way of communication in the national and international framework
  1. Tez No: 512106
  2. Yazar: EZGİ ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TOMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Dünyada teknolojik olanakların gelişmesi, insanların refah düzeylerinin artması yükseköğrenimin yükselişini de beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda dünyada birçok vakıf ve devlet üniversitesi kurulmuş, eğitim kavramı önem kazanmıştır. Küreselleşmenin de etkisiyle dünyadaki üniversite sayılarının hızla artması, yükseköğretim kurumları arasında, bir rekabet ortamının da oluşmasına zemin hazırlamıştır. Ulusal ve uluslararası yükseköğretim kurumları için tanıtım faaliyetleri, bir ihtiyaçtan ziyade zorunluluk haline gelmiştir. Bu tanıtım faaliyetlerinden biri olarak son yıllarda sıkça kullanılan ulusal ve uluslararası düzeyde yer alan tanıtım filmleri, bir senaryo ve storyboard eşliğinde ses ve görüntü efektleriyle zenginleştirilerek gerektiğinde kurumsal vizyon ve misyonu doğrudan veya örtülü olarak hedef kitleye ileten reklam filmleridir. Üniversiteler hedef kitlenin doğrudan gelecek planını etkileyen kuruluşlar oldukları için, oluşturdukları kurumsal itibar ve imaj oldukça önemlidir. Yükseköğretim kurumları tanıtım filmleri aracılığıyla farkındalık düzeyini artırırken, bilinirlik ve saygınlık oluşturmaktadır. Ulusal ve uluslararası üniversitelerin, yukarıda bahsedilen pozitif değerlere sahip olabilmeleri için, tanıtım filmlerinin hedef kitleye uygun, etkili ve kuruma ilişkin pozitif değerleri taşıması gerekmektedir. Bununla birlikte, ulusal ve uluslararası tanıtım filmleri, öğrenci adaylarının üniversite tercih döneminde karar vermelerini ve kurum açısından bir fikir sahibi olmalarını sağlamaktadır. iii Araştırmanın amacı; görsel ve işitsel ögelerin yoğun olarak kullanıldığı ve önem kazandığı son yıllarda, üniversite tanıtım filmlerinin hem kurumun bilinirliğini ve tercih edilebilirliğini arttırma hem de olumlu bir marka imajı yaratabilme açısından önemli bir etkiye sahip olup olmadığının araştırılmasıdır. Ulusal ve uluslararası üniversitelerin küresel rekabet, marka değeri yaratım süreci ve bir iletişim aracı olarak tanıtım filmlerine hem web sayfalarında hem de internet kanallarında (youtube, vimeo vb.) ve sosyal medyada etkin biçimde kullanıldıkları söylenebilir. Ulusal ve uluslararası üniversitelerin tanıtımları için kendi olanakları, deneyimleri ve birikimleri ile hazırladıkları ya da bir yapımcı tarafından hazırlanan tanıtım filmlerine ilişkin teknik, işlevsel, estetik, özgün, yaratıcı ve kurumun konseptine uygunluğu açısından analiz edilmesi bu tez konusu kapsamında incelenmiştir. Bu analizler sonucu ulaşılan verilere göre; ulusal ve uluslararası tanıtım filmlerinin, stratejik bir plan dahilinde hazırlanması, o kurumun tercih edilmesine yönelik akılcı, kurumsal farklılıkları açıklayıcı, dikkat çekici ve ikna edici bir içeriğe sahip olması, hedef kitle ile duygusal bir bağ kurulması, zamanlamaya dikkat edilerek uzun tutulmaması gerekmektedir. Diğer taraftan da, öğrenci adaylarının aktif olarak yer aldığı, kullandığı sosyal medya uygulamalarında yer almaları gerekmektedir. Bu bağlamda, ulusal ve uluslararası üniversitelerin yalnızca web sitelerinde tanıtım filmlerini paylaşmalarının yeterli olmadığı söylenebilir. Üniversitelerin öğrenci adayları karşısında başarılı olmaları için, hedef kitleyi iyi analiz etmeleri, ihtiyaç ve taleplerine karşılık vermeleri, duygusal bir bağ içinde olmaları gerekmektedir. Bu analizleri sağlayan ulusal ve uluslararası üniversitelerin öğrenci adayları karşısında başarılı olabilecekleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The development of technological opportunities and the increasing of people's well-off level have accompanied with the rising up of higher education. In this context, many foundations and state universities have been founded in the world and the concept of education has gained importance. The rapid increasing of the number of universities with the effect of globalization in the world has given rise to a competition environment among the universities as well. Advertising activities for national and international universities has been a necessity rather than need. The advertising activities, which are one of these advertising activities and have been widely used nationally and internationally are the ones that transmit corporate vision and mission to intended population directly or indirectly when necessary, in company with a scenario and storyboard by enriching with the help of sound and image effects. Because the universities are the organizations that influence the direct future plan of the target group, the corporate reputation and image they build are very important. Higher education institutions create familiarity and prestige while increasing the level awareness through promotional films. In order to have the above - mentined positive values in national and international universities, the promotional films must have positive, effective and institutional positive values appropriate to the target audience. Besides, national and international promotional films ensure that student candidates decide on their university choice period and have an idea on behalf of the institution. v The aim of the study is to investigate whether university promotional films have an important influence on both to increase institutional awareness and preference and to create a positive brand image in recent years, when audio-visuals are heavily used and they are important. It can be said that national and international universities are used effectively in web pages internet channels (youtube, vimeo etc.) and in social media for global competition, brand value creation process and as a means of communication. The analysis of their own possibilities, experiences and publicity films prepared through their accumulations or by a producer for the promotion of national and international universities in terms of being in accordance with technical, functional, aesthetic, original, creative, and institutional concept has been examined within frame of this thesis subject. According to these analyses based on the results reached, it is necessary to prepare a national and international promotion films within a strategic plan, to have a rational, institutional differences explaining the institutional preference, to have a remarkable and persuasive content, to establish an emotional connection with the target audience. On the other hand, it is necessary to take part in social media applications that student candidates actively are involved in and use. In this sense, it can be said that it is not enough for national and international universities to share promotional films only on their websites. In order for universities to be successful against student candidates, they need to analyse the target group well, respond to needs and demands, and be in an emotional tie. It can be said that the national and international universities that provide these analyses can be successful against student candidates.