Amatör futbolcularda kişilik özellikleri ile kariyer uyum yeteneklerinin araştırılması
Investigation of career capacity capabilities with family personality in amateur footballers
- Tez No: 512107
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma amatör futbolcularda kişilik özellikleri ile kariyer uyum yeteneklerinin araştırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada futbolcularda kişilik özelliklerinin kariyer uyum yeteneği üzerine etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Amaç doğrultusunda 334 amatör futbolcu üzerinde araştırma yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişilik ölçeği ve kariyer uyum yeteneği ölçeği kullanılmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistik yöntemleri ile birlikte korelasyon, regresyon, t-testi, anova testi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda sorumluluk ve değişime açıklık kişilik özelliklerinin kariyer uyum yeteneği üzerinde belirleyici değişken olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate personality traits and career adaptation skills in amateur footballers. In the study, it was tried to determine the effect of personality traits on football adaptability on career adaptation ability. 334 amateur players have been researched for the purpose. Personality scale and career adjustment ability scale were used as data collection tool in the research. The data were analyzed by correlation, regression, t-test, ANOVA test together with descriptive statistical methods. As a result of the research, it was determined that responsibility and change clarity personality traits were the determining variables for career adaptation ability.