Unmanned aerial vehicle digital forensics investigation
İnsansız hava araçları adli bilişim incelemesi
  1. Tez No: 512121
  2. Yazar: İBRAHİM GÜLATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SELÇUK BAKTIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İnsansız Hava Araçları teknolojisi günümüzün hızla gelişen teknolojileri arasında yer almaktadır. İnsansız hava araçlarının kullanımındaki hızlı artış, bu araçların yasadışı faaliyetlerde kullanımını da beraberinde getirmiştir. İnsansız hava araçlarının yasadışı kullanımlarının tespiti ve önlenmesi çözülmesi gereken önemli bir problem olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada insansız hava araçlarının adli bilişim incelemelerinde kullanılmak üzere yedi aşamalı bir inceleme sistemi ortaya önerilmektedir. Önerilen bu sistem şu an piyasada kullanılan en popüler ticari insansız hava araçlarından biri olan DJI Phantom III professional insansız hava aracı üzerinde uygulanmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda incelenen insansız hava aracında üç adet dijital delil tespit edilmiştir. Bulunan bu delillerin iki adedi uçuş kayıt dosyası, diğeri ise araçta bulunan kamera tarafından çekilen görüntü dosyalarındaki metadata bilgileridir. Örnek sistemde bulunan iki adet uçuş kaydının derinlemesine incelemesi yapılmış, incelemeler esnasında bu dosyaların DJI firmasına ait özgün bir formata sahip olduğu tespit edilmiştir. Dosyalar üzerinde yapılan incelemeler ve tersine mühendislik işlemleri sonucunda, dosyaların yapısı tam olarak çıkarılmış ve insansız hava aracının gerçekleştirdiği uçuşlara ait GPS koordinatları ve uçuş haritaları elde edilmiştir. Yapılan tüm incelemelerin soncunda bu çalışma kapsamında önerilen yedi aşamalı inceleme sisteminin, araştırmacılara insansız hava araçlarının adli bilişim incelemelerinin, sistematik bir şekilde icra edilmesi açısından faydalı olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Unmanned Aerial Vehicle (UAV) technology is a rapidly emerging technology and it has found widespread usage. While UAVs are still in their development phase without any existing commonly accepted standards for their underlying technologies and their forensic investigation, they have an increasing record of criminal usage. This urges the research community to develop techniques to detect and prevent illegal usage of UAVs. With this work, a seven-phase UAV digital forensics investigation framework is proposed to standardize the investigation process for UAVs. The framework was tested on the DJI Phantom III Professional UAV which is one of the most popular commercial UAVs in the market. Three kinds of forensic artifacts are found on the sample UAV and these artifacts are examined deeply. Two of these artifacts are log files stored as binary files and the other artifact is the EXIF header of the images that are captured by UAV's onboard camera. The log files of the UAV has a proprietary data structure. By reverse engineering this data structure, the flight paths for all the flights taken by the investigated UAV, could be derived. At the end of the whole investigation process, it is observed that the proposed seven-phased investigation framework works successfully and significantly helps with the forensic investigation of UASs in a systematic manner.