GGG-60-bronz bimetal lamine kompozitin kuru sürtünme ve aşınma davranışlarının araştırılması
Investigation of dry friction and wear behaviour of laminated bimetallic composite GGG-60–bronze couple
- Tez No: 512169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÇELİKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada; döküm yöntemi ile elde edilmiş bimetalik GGG-60 ve bronz alaşımları çiftinin kuru sürtünme ve aşınma davranışları incelenmiştir. Öncelikle bronz ve GGG-60 alaşımlarının tek başlarına; sürtünme katsayıları ve aşınma miktarları pin-on-disk metoduyla ölçülmüştür. Ardından döküm yöntemiyle üretilen GGG 60 – bronz bimetalik kompozit malzeme aynı deneye tabi tutulmuştur. Numuneler üzerine SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu) ve ışık mikroskobu kullanılarak yüzeyler incelenmiş, gerekli görülen yerde EDS (Enerji Dağılım Spektrometresi) analizleri uygulanmıştır. Hedeflenen amaç, otomotiv sektöründe kullanılan fren balatalarında bu tür bimetalik komponentler kullanılması durumunda ne tür sonuçlarla karşılaşılabileceğinin araştırılmasıdır. Çalışma sonucunda, fren balatası uygulamaları için gerekli sürtünme ve aşınma kriterleri göz önüne alındığında bimetalik kompozit malzemenin, kompoziti oluşan alaşımların tek başlarına gösterdiğinden daha iyi performans gösterdiği gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, dry friction and wear behavior of bimetallic GGG 60 and bronze pair produced by casting were investigated. Initally, friction coefficients and wear rates of both alloys are measured. Subsequently, GGG 60- bronze bimetallic composite material was subjected to pin-on-disc friction test. The surfaces of the samples were examined utilising SEM (Scanning Electron Microscope) and light microscopy, and EDS (Energy Disperse Spectrometry) analysis was applied some regions that were thought necessary. The main purpose is to investigate what sort of results may be encountered if such bimetallic components are used in the brake lining pads for the automotive industry. As a result of the work, the bimetallic composite material has achieved a better performance than its alloys that were combined when the friction and wear characteristics required for braking applications are considered.