İtilaf Devletleri'nin Doğu Trakya'da işgal uygulamaları (1918-1920)
Occupation practises of entente states on Eastern Thrace (1918-1920)
  1. Tez No: 512190
  2. Yazar: NAGİHAN EBRU CAMBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
İtilaf Devletleri'nin Doğu Trakya'da Mondros mütarekesinin ilgili maddeleri uyarınca demiryollarını işgal etme uygulaması Osmanlı Devleti topraklarını işgale dönüşmüştür. Başta devlet yönetimine müdahale edilmesi olmak üzere pek çok hukuk dışı uygulama İtilaf Devletleri ordularınca gerçekleştirilmiştir. Yunanistan, bölgede tarihsel ve siyasi emelleri olması dolayısıyla ön plana çıkmış, yaptığı uygulamalar diğer İtilaf Devletlerince de tasdik edilmiş ve destek görmüştür. Bu uygulamalardan gasp, asayişi bozmaya yönelik faaliyetler, din ve milliyete yönelik aşağılama, öldürme, eğitim, iletişim ve ulaşım haklarından mahrum etme, zirai ve ticari faaliyetleri sonlandırma, çete kurma, yerli halkı silahlandırarak birbirine kırdırma, halkı korkutarak bölgeden kaçırtmaya ve göç etmeye zorlama gibi hukuk dışı yollar sistematik biçimde gerçekleştirilmiştir. İtilaf Devletleri kadim devirlerden beri komşuluk eden Rum, Türk, Musevi, Bulgar ve Ermeniler arasında birbirlerine karşı acımasız bir düşmanlık yaratacak tohumları ekmişlerdir. Rum Patrikhanesi Osmanlı otoritesini tanımamaya başlamış, çete teşkilatları kurmuş, Yunanistan'ın Doğu Trakya'yı ilhak edebilmesi için her türlü yardımı yapmıştır. Nitekim bir buçuk yıl içinde gitgide büyüyen ve kapsamı genişleyen işgal hareketi 1920 yılının Temmuz ayı itibariyle bir istila ve ilhaka dönüşmüştür. Doğu Trakya 10 Ağustos 1920'den, 1922'de imzalanan Mudanya Mütarekesi'ne kadar Yunanistan'ın resmi işgali altında olmuştur. Çalışmada, arşivlerden elde edilen belgeler eleştiri süzgecinden geçirilerek kullanılmıştır. Bu yöntemle yapılan araştırmanın sonucu bizi işgal uygulamalarının sistematik ve bilinçli yapıldığına dair bir kanıya ulaştırmış ve uygulamaların türleri hakkında genellemeler yapmaya yönlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
In Eastern Thrace Entente States' practise of occupation of the railways accordance with relevant articles of Mudros Armistice, turned into occupation of Ottoman Empire lands. Primarily intervention of state administration, many illegal practises were carried out by armies of Entente States. Greece, has been in the foreground due to its historic and political ambitions in the region and its practises that it has done, have been approved and supported by other Entente States. These illegal practises have been carried out by systematicly such as extortion, activities for disturb the peace, humiliation intented for religion and nationalty, murder, deprivation of rights of education, communication and transportation, termination of agricultural and commercial activities, establishing gang, causing to decimation each others by arming indigenious people, forcing people to migrate by frightening them. Entente States sowed seeds of brutal hostility between Turkish, indigenious Greeks, Jewish, Bulgarian and Armenian neighborhood which continues since age-old times. Greek Patriarcy started to refuse Ottoman authority, established Greek gangs organisations, made all kinds of aid to annex Eastern Thrace to Greece. Thus, in the one year and half, gradually growing and extending scope of occupation movement, in the July of 1920 turned into a invasion and annexation. Eastern Thrace remained official occupation of Greece, until Mudanya Armistice which signed in 1922. In this study, archives materials used after critism. The result of this research with this method guided us an opinion about these event made by intentional and systematic and leaded us generalize the types of these practises.