Yunan işgal sürecinde Lüleburgaz (1919-1922)
Luleburgaz in the process of Greek occupation (1919-1922)
  1. Tez No: 590174
  2. Yazar: BAHADIR PAKYÜREK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH LÜLECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Lüleburgaz tarih boyunca farklı devletlerin hâkimiyeti altına girmiştir. Bu devletlerden biri olan Osmanlı Devleti, 1362 yılında Lüleburgaz'ı fethetmiştir. Osmanlı döneminde Balkanlara düzenlenen seferler Lüleburgaz'da kervansaray, cami, hamam, köprü ve çeşme yapımı gibi önemli imar faaliyetlerinin yürütülmesine sebep olmuştur. Dolayısıyla şehir ekonomik ve sosyal açıdan sürekli gelişme göstermiştir. Ancak 550 yıldan fazla süren Osmanlı hâkimiyeti, I. Dünya Savaşı sonrası Yunan işgali ile sona ermiştir. İşgale karşı Edirne'de Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kurularak Doğu Trakya'nın savunulması için her türlü çaba gösterilmiştir. Lakin tüm çabalara rağmen işgal engellenememiştir. Yunanlar 1919-1922 yılları arasındaki işgal sürecinde Lüleburgaz'da gerek devlet görevlilerine gerekse Müslüman ve Musevi halka karşı mezalimde bulunmuşlardır. Osmanlı Devleti, bu mezalim karşısında İtilaf Devletleri'nin baskısı sebebiyle çoğu zaman kayıtsız kalmıştır. Ancak Mustafa Kemal Paşa önderliğindeki Milli Mücadele hareketi hem Lüleburgaz'da hem de Doğu Trakya'da yaşanan işgale karşı tepkisini ortaya koyarak 8 Kasım 1922'de Lüleburgaz'ı Yunan işgalinden kurtarmıştır.
Özet (Çeviri)
Luleburgaz has been under the dominance of many states throughout history. The Ottoman State, which is one of these states, conquered Luleburgaz in 1362. The expeditions towards Balkan states during the Ottoman Era caused that many important architectural activities were organized and many buildings like mosques, public baths, bridges and fountains were built. For this reason, the city developed in a constant manner both in economic and social terms. However, the Ottoman dominance that lasted fore more than 550 years ended with the occupation of the Greeks after the First World War. Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti was established against the occupation in Edirne and every effort was spent to defend the Eastern Thrace. However, despite all efforts, the occupation could not be prevented. Greeks did many oppression towards state officiers and Muslim and Jewish people during the occupation that lasted between 1919-1922. The Ottoman State ignored these oppressions due to the pressure of the Allied Forces. However, the National Struggle movement led by Mustafa Kemal Pasha reacted against the occupation that lasted in Luleburgaz and in Eastern Thrace, and Luleburgaz was rescued from the occupation of the enemy on November 8, 1922.