On Altıncı yüzyıl Türk edebiyatında naʻt
Naʻt in classical Turkish literature in 16th century
- Tez No: 512189
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMAL AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 382
Özet
“On Altıncı Yüzyıl Türk Edebiyatında Naʻt”adını taşıyan bu çalışmada, on altıncı yüzyılda yaşamış olan şairlerin Hz. Peygamber (as) hakkında yazılan şiirleri incelenmeye çalışılmıştır.Bu tezin amacı; Klasik Türk Edebiyatı'nın en velûd döneminde Hz.Peygamber'e (as) yazılmış olan kasîde naʻtları bir araya getirmek ve detaylı incelemektir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır: Önsözden sonra, kasîde ve naʻtın anlamı hakkında kapsamlı bilgi verilmiş;dîvanlarda geçen naʻtlarda Hz. Muhammed'in (as) isimleri, sıfatları, arkadaşları, neye benzediği ve mucizeleri açıklanmıştır. Son olarak da metin kısmı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which is entitled as“On Altıncı Yüzyıl Türk Edebiyatında Naʻt”aims to examine on Poems of 16. Century poets which is written about the prophet Hz. Muhammed (as). The purpose of this master thesis is to compile and to make a deep examine for the most wealthy period of Classical Turkish Literature on Qasidanaʻt's of Prophet Hz. Muhammed (as). The study consist of three parts; after a preamble, giving detailed informatıon about the meanıng of qasida's and naʻt's; studying different names, characteristic's, frıend's, resemblance of prophet and miracle's of Hz. Muhammed in naʻt poem's in dîvan's.And the last, the revealing of the rewieved text upon the translatıon writing.