Fitness centerlardaki hizmet kalitesinin müşteri memnuniyeti üzerindeki etkisi
Effectiveness of service quality on fitness center on customer satisfaction
  1. Tez No: 512192
  2. Yazar: ONUR SÜLLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA AYSUNA TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Spor tesislerinin de içinde bulunduğu tüm hizmet işletmelerinde sunulan hizmete ilişkin müşteride oluşan kalite algısı, işletmelerin pazar rekabet koşullarında üstünlük sağlamak için en önemli unsurlardan bir tanesidir. Algılanan hizmet kalitesi beraberinde müşteri memnuniyetini getirecek ve memnuniyet düzeyi yüksek müşteriler işletme için sadık müşteri haline gelecektir. Bununla birlikte müşterilerin aldıkları hizmetlerden memnuniyet duyması onların diğer müşteriler için de referans olmasını sağlayacaktır. Tüm bu unsurlar dikkate alındığında müşteri memnuniyetinin sağlanması için yüksek kalitede hizmetin sunulması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu noktadan hareketle hazırlanan çalışmada, spor merkezlerinde sunulan hizmete ilişkin algılanan kalite düzeyinin ve hizmetlere ilişkin müşteri memnuniyetinin belirlenmesi, algılanan hizmet kalitesi ile müşteri memnuniyeti arasındaki ilişkinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda SERVQUAL hizmet kalitesi modeline göre spor tesisleri için bir ölçek hazırlanmış ve bir spor tesisine üye olan 222 erkek ve 78 kadın olmak üzere 300 katılımcıya ilgili ölçek uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, algılanan hizmet kalitesi unsurlarından yeterlilik, güvenirlilik ve fiziki unsurlar müşteri memnuniyetini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The quality perception of the customer in relation to the service offered in all service enterprises, including sports facilities, is one of the most important elements for ensuring the superiority of the market in competitive conditions of the market. The perceived quality of service will bring customer satisfaction together and customers with high level of satisfaction will become loyal customers for business. However, the customer's satisfaction with the services they provide will make them a reference for other customers as well. When all these factors are taken into consideration, it is necessary to provide high quality service in order to provide customer satisfaction. In this study, it is aimed to determine the perceived quality level of services offered in sports centers and customer satisfaction regarding services, and to reveal the relationship between perceived service quality and customer satisfaction. For this purpose, a scale was prepared for sports facilities according to the SERVQUAL service quality model and 300 scale participants, 222 males and 78 females, who were members of a sports facility, were applied. According to the findings obtained from the research, sufficiency, reliability and physical factors from the perceived quality of service qualities increase customer satisfaction.