Designing a digital game design platform for children
Çocuklar için dijital oyun tasarımı platformu tasarlama
- Tez No: 512238
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Oyun geçmişten günümüze kadar uzanan süreç içerisinde yalnızca eğlenceli bir etkinlik olarak düşünülürken, artık öğretim yöntemleri arasında da yer almaktadır. Oyunların eğitim içerisinde bu denli yer alıp tercih edilmesi çocukların oyunlara karşı olan ilgi ve meraklarından kaynaklanmaktadır. Ancak var olan oyunlar çocukların öğrenme ortamlarında/aşamalarında yetersiz kalmakta ve yeni oyunların tasarlanmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Yeni oyun tasarlama aşamasında aslında bu konuda geniş hayal gücüne sahip çocuklara düşmektedir. Çocuklar oyun tasarlayarak hem kendi istedikleri oyunları üretebilecek hem de tüketici konumundan üretici konuma geçeceklerdir. Oyun tasarımı, çocukların hayallerindeki hikayelerini dinamikleri, mekanikleri ve oyunun bileşenleri ile oluşturduğu bir öğrenme ortamıdır. Oyun tasarımı çocukların 21.yüzyıl becerileri olarak adlandırılmış olan problem çözme, algoritmik düşünme, yaratıcılık ve eleştirel düşünme gibi becerilerinin kazandırılmasını sağlar. Bir Tasarım ve Geliştirme Araştırması (TGA) olan bu çalışma kapsamında,“İlkokul ve ortaokul öğrencileri için bir dijital oyun tasarım platformu nasıl tasarlanır?”sorusuna cevap aranmaktadır. Çalışma içerisinde geliştirilmiş olan dijital oyun tasarımı platformu ilkokul ve ortaokul öğrencilerine kullandırılarak, platformun kullanımı kolay ve anlaşılır olma durumu incelenmiştir. Araştırmanın katılımcıları beş ilkokul ve beş ortaokul öğrencisinden oluşmaktadır. Görüşme ve checklist olmak üzere iki adet veri toplama aracı ile veri çeşitlemesi yapılarak, toplanan veriler betimsel olarak analiz edilmiştir. Çalışma sonunda elde edilen verilere göre tasarlanan dijital oyun tasarımı platformunun ilk ve ortaokul öğrencileri için kullanımı kolay, anlaşılır ve eğlenceli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Buna ek olarak geliştirilmiş olan platformun değişmesi ve geliştirilmesi gereken noktaları olduğu belirlenmiştir. Tasarlanmış olan dijital oyun tasarımı platformunun yazılımsal kısmının yapılması ile birlikte öğrencilerin 21. Yüzyıl becerilerinden özellikle yaratıcılık becerisine katkı sağlayacak bir araç kullanılabileceği önerilmektir. Çalışmada tasarlanmış olan dijital oyun tasarımı platformunun, konu ile ilgili yapılacak araştırma ve çalışmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
While the game is thought to be only a fun activity in the process ranging from the past to the present day, it is now among one of the teaching methods. The fact that games are included and preferred in education is due to the interest and curiosity of children towards games. However, existing games are inadequate for children in learning environments and new games are needed to be designed. In the process of designing a new game, it falls for children who have a wide range of imagination. By designing games, children are able to produce games they want and will become producers rather than consumers. Game design is a learning environment in which children create their imaginative stories with dynamics, mechanics and game components. Game design provides children to acquire skills such as problem-solving, algorithmic thinking, creativity, and critical thinking that are called 21st century skills. Therefore, this study which is a design and development research (DDR) aims to answer the question of“How to design a digital game design platform for elementary and secondary school students?”. The digital game design platform developed in the study is planned to be used for elementary and secondary school students and the platform should be easy to use and understand. Participants of the study consist of 5 primary and 5 secondary school students. The data are diversified with 2 data collection tools including interview and checklist, and the collected data are analyzed descriptively. At the end of this study, the digital game design platform which is designed according to the obtained data, has reached to the result that it is easy to use, understand and fun for the primary and secondary school students. In addition, it has been determined that the designed platform needs to be changed and improved. With the design of the software part of the enhanced digital game design platform, it is recommended that students use a tool that will contribute to 21st century skills, especially to their creativity. It is thought that the digital game design platform designed in the study will give light to the research studies about the subject.