Kâdî Beyzâvî'de varlık
Ontology of al-Qādī al-Baidāwī
- Tez No: 512246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Varlık meselesi Antikçağ'dan itibaren tartışılagelen kapsamlı konulardan biridir. 'Yaratılışın ana maddesi (arkhe) nedir?' varlık felsefesinin (ontoloji) temel sorularından biridir. İslam dünyasında felsefe eserlerinin tercüme edilmeye başlanmasıyla varlıkla ilgili sorularla karşılaşan ilk dönem İslâm kelâmcıları bu meseleleri gündemlerine almışlardır. Fahreddîn er-Râzî, İbn Sîna'nın büyük oranda varlık anlayışını kelâmın meseleleri arasına alarak varlığı kelâm ilminin mesâili arasına katmıştır. Kâdî Beyzâvî de Râzî'nin benimsediği usûl üzere varlık konularını sistematize ederek kendinden sonraki literatürün gelişmesine katkı sağlamıştır. Öyle ki Beyzâvî'nin oluşturduğu sistematik kelâm şablonu Adüdüdddîn el-Îcî, Sâdeddîn et-Teftâzâni ve Seyyîd Şerif el-Cürcânî gibi kelâmcılar tarafından kabul görmüştür. Beyzâvî, Tavâli'u'l-envâr ve Misbâhu'l-ervâh isimli eserlerinde mensubu olduğu Eş'arî mezhebinin görüşlerine gerektiğinde muhalefet etse de Eş'arî doktrinden sapmamıştır. Ebû Hâmid el-Gazzâlî ile birlikte başlayan felsefîleşmiş kelâm ekolünün önemli simalarından biri olan Kâdî Beyzâvî, bu ekole yukarıda ismi geçen iki eser ile etkin katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The question of existence is one of the most comprehensive topics discussed since Antiquity. 'What is the main substance of creation (arche)?' is one of the fundamental questions of the philosophy of ontology. First period Islamic theologians, who encountered questions about the existence of the being along with the translation of the works of philosophy in the Islamic world, have taken these issues into their agenda. Fakhr al-Dīn al-Rāzī has included Ibn Sina's sense of existence among the issues of the kalam, and has incorporated it into the questions of the kalam theology. Al-Baidāwī also contributed to the development of the subsequent literature by systematizing the subject of being in the manner that al-Rāzī adopted. In fact the systematic kalam pattern created by al-Baidāwī was accepted by the theolicians such as al-İcī, al-Taftazânī and al-Jurjani. Although al-Baidāwī, opposes the views of the Ash'arî sect in his works Tavâli al-Anwar and Misbah al-Arwah, he did not deviate from the doctrine of the Ash'arî. Al-Baidāwī, one of the important figures of the philosophical kalam that started with al-Ghazzālī, has contributed to this cult with two works mentioned above.