Solunum kas antrenmanın nefesli çalgıcılarda üflemeye ve şancılarda ses performansına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of the respiratory muscle training blowing in the wind musicians and singer sound performance
  1. Tez No: 512285
  2. Yazar: COŞKUN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BOSTANCI, DOÇ. SEYHAN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Solunum Kas Antrenmanın (SKA) Bakır üflemelilerde ve Şancılarda Performansa Etkisinin Araştırılması Materyal ve Metot: Çalışmaya 20 şancı, 10 bakır üfleme sanatçısı katılmıştır. Her iki grup kendi aralarında denek ve kontrol grubu olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Katılımcıların SKA öncesi ve sonrası solunum parametreleri, solunum kas kuvvetleri, müzikal performansları değerlendirilmiş ve ayrıca Kişisel Bilgi Formu, performans sonrası Borg zorlanma anketi, Kendini Değerlendirme Envanteri uygulanmıştır. SKA'ı POWERbreathe marka Classic model ile MİP değerinin %40 a denk gelecek şekilde ayarlandı ve haftalık olarak 1 kademe(10 cmH2O) artırılmıştır. Ses kayıtları Profesyonel stüdyoda, ayakta, mikrofon mesafesi 30 cm, sabah saat 09:00-12:00 saatleri arasında yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan sanatçıların yaş ortalamaları 30,80±7,21 yıl, ağırlıkları antrenman öncesi 78,13±25,66, kg antrenman sonrası 77,17±21,38 kg boyları ise, 1,73±,11cm, VKİ antrenman öncesi, 25,78±6,68, antrenman sonrası ise 25,47±5,28, sanat yılları ise 10,31±4,55, yıl olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Investigation of Respiratory Muscle Training (SCA) on the Performance of Wind Musicians (Copper Blown) and Singer Material and Method: There are 20 volunteers and 10 wind instrument (copper blowing) artists participated in the work. It is divided into 4 groups. Respiratory parameters, respiratory muscle strengths, musical performances, personal information form, post-performance Borg strain survey, self-assessment inventory were applied. The SKA is adjusted to 40% of the MiP value with the POWERbreathe Classic model and is increased weekly by 1 stage (10 cmH2O). Sound recordings In a professional studio, there is microphone distance 30 cm, It was held between 09: 00-12: 00. Results: The average age of the participants participating in the study was 30.80 ± 7.21, year, the weight before training was 78.13 ± 25.66 kg, the weight after training was 77.17 ± 21.38 kg, height 1.73 ± 11 cm, BMİ training 25.78 ± 6.68, 25.47 ± 5.28 after the training, and 10.31 ± 4.55 years of the art years.