Okul tuvaletlerindeki enterik bakteriyel kontaminasyonun araştırılması
Investigation of enteric bacterial contaminations of school restrooms
  1. Tez No: 512286
  2. Yazar: BANU TÜRKSEVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKSEL ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma ile İzmir ilinde bulunan bazı liselerdeki tuvaletlerin kapı kolu, musluk başları, klozet kapağı, sifon başlığı ve zemindeki enterik bakterilerin varlığının saptanması ve alınabilecek önlemlerin tartışılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda İzmir ilindeki 4 adet lisede bulunan ve aktif kullanımda olan tuvaletlerden alınan sürüntü örnekleri kullanılmıştır. Her bir tuvaletin ana giriş ve içeride bulunan kapı kolları, musluk başlıkları, klozet kapakları, sifon başlıkları ve zeminlerinden okulların açık olduğu 2016 yılı Şubat-Nisan ayları arasında sürüntü numuneleri alınarak, Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Rutin Teşhis Laboratuvarında Enterik bakterilerin varlığı incelenmiştir. Alınan 147 örneğin 83'ünde (%56.5) Gram negatif bakteri kontaminasyonu bulunmuştur. Toplam Gram negatif üremelerin %55.4'ünde E. coli üremesi saptanmıştır. Bunun yanında %12'şer P. vulgaris ve P. fluorescens, %7.3 A. hydrophila, %4.8 K. oxytoca, %3.7 E. cloaca, %2.4'er oranlarında ise K. pneumonia ve E. aerogenes varlığı tespit edilmiştir. Bu çalışmada izole edilen Gram negatif basillerin çoğu, dışkı bulaşmasını düşündüren enterik kökenli mikroorganizmalardı. Çalışma sonuçları incelendiğinde bu tarz toplu kullanılan tuvaletlerin herzaman enfeksiyonla temas riski altında olduğu düşünülmekte ve bu tip yerlerin çok doğru planlanmış dezenfektan ve temizlik maddeleri ile uygun prosedürler çerçevesinde temizliği sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to discuss the existence of enteric bacterias in the doorway, faucet heads, toilet seat cover, siphon head and floor of some high school toilets in İzmir and discuss the measures that could be taken. In our study, swab samples taken from 4 high school toilets in İzmir province were used. Swab samples were taken from door handles from the main entrance of each toilet and the faucet heads, toilet covers, siphon heads and floors from February to April 2016, when the schools were open. The samples were then brought to the Routine Diagnostic Laboratory of the Adnan Menderes University, Veterinary faculty, Department of Microbiology and the presence of enteric bacteria in the samples was examined. Gram negative bacterial contamination was found in 83 out of 147 (56.5%) samples. E. coli was detected in 55.4% of the total Gram negative colonies. In addition, 12 % P. vulgaris and P. fluorescens, 7.3% A. hydrophila, 4.8% K. oxytoca, 3.7% E. cloaca and 2.4% K. pneumonia and E. aerogenes were detected. Most of the Gram-negative bacteria isolated in this study were enteric-origin microorganisms suggesting fecal contamination. When the results of the study are examined, it is considered that such collective toilets are always in contact with infection and cleaning of such places should be provided within the framework of appropriate procedures with highly planned disinfectants and cleaning agents.