Duygusal emek kullanımı ve izlenim yönetimi taktiklerinin tükenmişlik üzerine etkisi: Aile hekimleri örneği
The effects of emotional labor use and impression mamagement tactics on burnout: Example of family physicians
- Tez No: 512297
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERDA ALPER AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, aile hekimlerinin sosyo-demografik özelliklerinin duygusal emek kullanımı ve izlenim yönetimi taktikleri ile tükenmişlik arasındaki etkileşimi incelemektedir ve tanımlayıcı tipte araştırma özelliğindedir. Araştırmanın evrenini 01 Kasım 2016 - 30 Aralık 2016 tarihleri arasında, Sivas Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı 22 adet Aile Sağlığı Merkezinde çalışan toplam 82 aile hekimi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu tarihler arasında aile sağlığı merkezlerinde çalışan ve araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 80 aile hekimi oluşturmuştur. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS (Ver.22.0) programı ile değerlendirilmiştir. Katılımcıların verdikleri cevapların demografik özelliklere göre değişip değişmediğini test etmek amacıyla iki değişkenler için bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla değişkenler için ise Anova testi uygulanmış ve anlamlı farklılığın nedeni Tukey testi ile incelenmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkilere bakmak için korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of family physicians' socio demographic characteristics, emotional labor use and impression management tactics on burnout, is a descriptive type of research. The Universe of this research is constituded of 82 family physicians working in 22 Family Health Centers affiliated to the Public Health Directorate of Sivas between the 1st of November 2016 and the 30th of December 2016. The sample of the study included 80 family physicians who worked in family health centers and volunteered to participate in the research between these dates. Data obtained from the study were evaluated by SPSS (Ver.22.0) programme. The independent sample t test for two variables and Anova test for two variables were applied to test whether the answers given by the participants varied according to their demographic characteristics and the significance of difference was examined by Tukey test. To look at the relationships between variables the correlation analysis and multiple regression analysis were performed.