İş ve meslek danışmanlarının duygusal emek kullanımı ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkide çalışma arkadaşları desteğinin düzenleyici etkisi
The moderator effect of coworkers support on the relationship between emotional labour and burnout level of job and occupation consultants
  1. Tez No: 577657
  2. Yazar: DİLŞAD ÖZDAMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BAYHAN KARAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, iş ve meslek danışmanlarının duygusal emek kullanımı ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkide çalışma arkadaşları desteğinin düzenleyici etkisinin incelenmesidir. Araştırmada duygusal emek boyutları yüzeysel davranış ve derinden davranış olarak iki boyutta incelenmiştir. Tükenmişlik ve çalışma arkadaşları desteği ise tek boyutta incelenmiştir. Çalışma Ankara'da Altındağ, Çankaya, Ostim ve Sincan hizmet merkezlerinde çalışan 190 iş ve meslek danışmanı ile yürütülmüştür. Çalışma arkadaşları desteğinin düzenleyici etkisi Process Makro ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda derinden davranış ve tükenmişlik arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Yüzeysel davranış ve tükenmişlik arasında ise negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Duygusal emek kullanımı ve tükenmişlik düzeyi arasındaki ilişkide çalışma arkadaşları desteğinin düzenleyici etkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between emotional labour and burnout level of job and occupation consultants and the moderator effect of coworkers support on this relationship. In this study, emotional labour has been examined by two dimensions: surface acting and deep acitng. Burnout and coworkers support were analyzed by one dimension of each. The study was conducted with 190 job and occupation consultants working at Altındağ, Çankaya, Ostim and Sincan Branch Offices in Ankara. The moderator effect of coworkers support was analyzed by Process Macro. Research findings have indicated that there was no relationship between deep acting and burnout. There was a negative relationship between surface acting and burnout. It was found that coworkers support has no moderator effect on the relationship between emotional labour and burnout.