Bir üniversite hastanesinin sağlık çalışanlarında ekip çalışması tutumunun iş doyumuna etkisi
Impact of team work attitude on job satisfaction in university hospital staff
- Tez No: 512300
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE KARAGÖZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Sağlık kuruluşlarının sayıları giderek artmakta ve varlıklarını sürdürebilmek için kaliteyi ön plana çıkarmaktadırlar. Kalite ise, istendik sağlık hizmeti sunmak için çalışanlar arasındaki etkili ekip işbirliğine yaşamsal bir önem yüklemektedir. İyi bir ekip uyumu, ekibi oluşturan profesyonellerin iş hayatının kalitesini artırmaktadır. İş insan yaşamının önemli bir parçasıdır. Yaşamın büyük bir zamanını iş hayatı oluşturmaktadır. İş yerinde geçirilen zamanın verimli bir şekilde kullanılması bireyin işinden sağladığı doyum düzeyi ile ilişkilidir. Bu çalışma kesitsel ve tanımlayıcı nitelikte olup, sağlık çalışanlarının, ekip çalışması tutumunun iş doyumuna etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklemi Sivas ilinde bir üniversite hastanesinde 08 Mayıs-29 Eylül 2017' tarihleri arasında çalışan 381 profesyonelden (hekim, hemşire, teknisyen) oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Ekip Çalışması Tutumu Anketi ( EÇTA )”ve“Minosata İş Doyum Ölçeği ( MİDÖ )”ile toplanmıştır. Çalışma için etik kuruldan izin ve katılımcılardan bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Veriler SPSS 16 paket programında Kolmogorow-Smirnov, Varyans Analizi, Tukey Testi, Mann Whitney U, Kruskal-Wallis ve Khi-kare testleri kullanılmış ve yanılma düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Araştırmaya katılan profesyonellerin %8.1'i profesör, %3.9'u doçent, %6'sı yardımcı doçent, %23.6'sı araştırma görevlisi, %1.3'ü uzman hemşire, %39.6'si hemşire ve %17.3'ü teknisyendir. Katılımcıların %37.8'i 20-29 yaş aralığında olup, %60.6'sı kadın, %68.8'i evli, %35.4'ü lisans mezunudur. Çalışanlarının, %61.4'ünün 1-5 yıldır bulundukları bölümde, ve %45.9'unun haftalık 40st'den fazla çalıştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The number of healthcare institutions is increasing, and they are giving the quality prominence to carry on. Quality, on the other hand, is vital to effective team collaboration among employees to provide on-demand health care. A good teammate improves the quality of work-life of the professionals who make up the team. Work is an essential part of human life. A great time of life is occupied by work life. The efficient use of time spent at work is related to the level of satisfaction the individual provides from his/her work. This study is cross-sectional and descriptive in nature, and it was performed to examine team-work attitude on job satisfaction of health-staff in hospital. The sample of the study consisted of 381 professionals (physicians, nurses, technicians) working in a university hospital in the province of Sivas between 08 and 29 September 2017. The data of the research were gathered using“Personal Information Form”,“Team Work Attitude Questionnaire (TWAQ)”and“Minnesota Job Satisfaction Scale (MJSS)”. Informed consent was obtained from the ethics committee for the study and the participants. To process data, the Kolmogorow-Smirrnov, Variance Analysis, Tukey Test, Mann Whitney U, Kruskal-Wallis and Chi-square tests were used in the SPSS 16 package program, and the level of significance was taken as 0.05. Participants in the survey can be classified as professors, associate professors, assistant professors, research assistants, attending nurses, nurses, and technicians with the percent ratio of 8.1, 3.9, 6, 23.6, 1.3, 39.6 and 17.3, respectively. The percent ratio of 37.8, 60.6, 68.8 and 35.4 are the participants in the age range of 20-29, female, married and bachelor. It is determined that 61.4% of the employees are in the department where they be still in for 1-5 years, and 45.9% of the employees are working more than 40 hours per week.