Multipl sklerozlu hastalarda yorgunluk ve fiziksel aktivite düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between fatigue and physical activity level in patient with multiple sclerosis
  1. Tez No: 565001
  2. Yazar: KADER ÇEKİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU GÜÇLÜ GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çalışmamız Multipl Skleroz (MS) hastalarında yorgunluğun fiziksel aktivite düzeyine etkilerini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya EDSS skoru 0.5-4.5 arasında değişen 40 MS hastası ve benzer yaş ve cinsiyetteki 30 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Yorgunluk şiddeti; Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ) ile, yorgunluğun yaşam kalitesine etkisi; Yorgunluk Etki Ölçeği (YEÖ) ile, fiziksel aktivite düzeyi; Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) ve ActiGraph GT3X+ Akselerometre ile değerlendirildi. ActiGraph GT3X+ akselerometre ile yapılan değerlendirmede günlük fiziksel aktivite miktarı (CPD), dakikadaki fiziksel aktivite miktarı (CPM), günün periyotlarına göre fiziksel aktivite miktarı (sabah, öğleden sonra, akşam), fiziksel aktivite kategorisi (sedanter, hafif, orta, şiddetli, aşırı şiddetli), adım sayısı ve enerji tüketimi (günlük, saatlik) sonuçları analiz edildi. Çalışmanın sonucunda MS hastalarında sağlıklı kontrollere göre yorgunluk şiddetinin arttığı ve yorgunluğun yaşam kalitesini etkilediği görüldü (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between fatigue and physical activity levels in patients with Multiple Sclerosis (MS). The study included 40 MS patients with EDSS score between 0.5-4.5 and 30 healthy volunteers of similar age and gender. Fatigue; with Fatigue Severity Scale (FSS), the effect of fatigue on quality of life; with Fatigue Impact Scale (FIS), physical activity level; with the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) and ActiGraph GT3X+ Accelerometer were evaluated. In the physical activity assessment made by ActiGraph GT3X+ accelerometer, count per day (CPD), amounts of physical activity per minute (CPM), amounts of physical activity per day period (morning, afternoon, evening), physical activity categories (sedentary, light, moderate, vigorous, very vigorous), number of steps and energy expenditure (daily, hourly) were analyzed. The result of the study, it was seen that fatigue severity was increased and fatigue affected the quality of life in MS patients according to the control group (p0.05).