Uluslararası BREEAM ve LEED değerlendirme sertifikaları yeşil ofis tasarım kriterleri ve karşılaştırmaları
Green office design criteria and comparisons in the scope of BREEAM and LEED assessment certificates
  1. Tez No: 512332
  2. Yazar: FİLİZ ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KURTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Günümüzde; hava kirliliği, küresel ısınma ve doğal kaynakların hızla tükenmesi gibi çevre sorunlarının etkileri artmaktadır. Gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakmak amacıyla binalardan kaynaklanan kirlilik ve enerji tüketiminin azaltılması için çalışmalar başlatılmıştır. Binaların enerji verimliliğini değerlendirme gereksiniminden yola çıkarak birçok ülke kendi iklim ve çevre koşullarına uygun olarak kriterlere dayalı yeşil bina değerlendirme sistemi geliştirmiştir. Bu sistemlerinin ilki olan BREEAM ve en bilineni olan LEED ülkemizdeki binaları değerlendirmek üzere yaygın olarak kullanılmaktadır. Tez çalışmasında; yapı stoğunda önemli bir yer tutan ofis binalarının tasarım kriterleri LEED ve BREEAM sertifika sistemleri kapsamında incelenmiştir. İki sistemin değerlendirme kriterleri ise detaylı olarak ele alınmıştır ve tüm kriterler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Tez çalışmasının amacı; ülkemizde yaygın bir şekilde kullanılan iki sertifika sisteminin ofis binaları açısından karşılaştırmalı analizini yaparak, bu binalar için oluşturulan kriterlerin incelenmesidir. Bu karşılaştırmanın sonucu olarak iki sertifika sisteminde yer alan ofis yapıları kriterlerindeki benzerlikler ve farklılıklar değerlendirilmiştir. Değerlendirme yapılırken LEED v4 Building Design and Construction ile BREEAM International New Construction kılavuzları dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the effects of environmental problems such as air pollution, global warming and rapid depletion of natural resources are increasing. Work has been started to reduce pollution and energy consumption caused by buildings in order to leave a livable environment for future generations. Many countries have developed green building assessment systems according to the climate and environmental conditions of their country. BREEAM-which is the first green building rating system and LEED-which is the world's most known assessment system are widely used to evaluate buildings in our country. In this thesis; the design criteria of the office buildings, which has an important place in the structure, has been examined within the scope of LEED and BREEAM certification systems. The assessment criterion of the two systems was discussed in detail and all the criteria were evaluated comparatively. The purpose of this study is to examine the criteria of the two certificate systems for office buildings by making a comparative analysis. As a result of this comparison, the similarities and differences about the office building criteria in the two certification systems have been evaluated. The evaluation included LEED v4 Building Design and Construction and BREEAM International New Construction guidelines.