Some identification problems for semilinear parabolic equations
Yarılineer parabolik denklemler için bazı özdeşleştirme problemleri
- Tez No: 512347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN METE TAŞTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezde, yarılineer diferensiyel denklemler için bir zamana bağlı ve bir uzaya bağlı kaynak belirleme problemi ele alınmıştır. Bu problemleri sayısal olarak çözmek için birinci mertebeden, kararlı Rothe fark şemaları önerilmiştir. Banach sabit nokta teoremi kullanılarak bu diferensiyel problemlerin ve önerilen fark şemalarının çözümlerinin varlık ve teklik sonuçları ortaya konmuştur. Ayrıca, önerilen fark şemalarının etkinliğini göstermek için bu fark şemaları örnekler üzerinde test edilmiş ve bazı sayısal tartışmalar verilmiştir. Son olarak özet ve bazı tamamlayıcı notlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a time- and a space-dependent source identification problems governed by semilinear differential equations are considered. For solving these problems numerically the first order of accuracy stable Rothe difference schemes are proposed. Results for existence and uniqueness of the solutions of the differential problems and the proposed difference schemes are established applying Banach fixed-point theorem. Furthermore, the proposed difference schemes are tested on examples to demonstrate their efficiency and also some numerical discussions are given. Finally, a summary and some concluding remarks are presented.