Bir Erken Cumhuriyet mimarı şehabettin uzluk: Yazıları üzerinden bir değerlendirme
An Early Republican architect Sehabettin Uzluk: An evaluation on his scripts
  1. Tez No: 512348
  2. Yazar: NESLİHAN ÇİPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VESİLE GÜL CEPHANECİGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Erken Cumhuriyetin yazınsal anlamda üretken bir mimarı olan Şehabettin Uzluk hakkında şimdiye kadar fazla araştırma yapılmamış, onun mimar kimliği ise hiç incelenmemiştir. Çalışma kapsamında Uzluk'un faaliyetlerinin daha iyi anlaşılabilmesi için öncelikle, birkaç kaynakta birbirini tekrarlayan ve kısıtlı bilgiler içeren biyografisi Uzluk ailesinden kalan eşyaların korunduğu arşivlerdeki belgeler, mektuplar ve fotoğraflarla desteklenerek detaylandırılmış sonrasında ise mimarlık, şehircilik, koruma gibi konularda düşünceleri anlaşılmaya ve dönemin mimarlık ortamındaki yeri tespit edilmeye çalışılmıştır.Tezin ana kaynağını Uzluk'un yazıları oluşturmaktadır. Geniş ilgi alanlarına sahip Uzluk'un yazılarından mimarlık, şehircilik ve Konya ile ilgili olanlar seçilmiş ve tez bu yazılardan hareketle oluşturulmuş bazı başlıklarla ilerlemiştir. Uzluk'un bu konulardaki görüşleri ortaya konularak dönemin diğer mimarları ile karşılaştırılmış ve Erken Cumhuriyet Dönemi mimarlık ortamında tartışılan bu konularla dönemin mimarlık ve şehircilik anlayışı hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Bu çalışma Uzluk'un yazıları ekseninde Erken Cumhuriyet mimarlık yazınındaki tartışma konularından bazılarını ele alırken; çoğu zaman müellifi, yani eser sahibini düşündüren“mimar”a bu pratik anlamından farklı olarak bakmanın mümkün olabileceğini de ortaya koyar. İnşa etmeyen bir mimarın kendini yazılarıyla mimar olarak var etme sürecini anlatır.
Özet (Çeviri)
There has not been much research on Şehabettin Uzluk, a productive architect in literary terms in the early Republic of Turkey, and his architectural identity has never been studied. While the thesis study was trying to establish Şehabettin Uzluk's unknown architectural profile in early Republican period in the light of existing documents, it also aims to determine the location of the Uzluk in the period of architecture by evaluating his views in the context of the period. Primarily in order to have a better understanding of Uzluk's activities, each repetitive biography document and containing limited information on several sources were supported by archival documents such as letters, photos. The main source of the thesis is composed of Uzluk's writings. From his writings, the ones about architecture, urbanism and Konya were selected and the thesis progressed with some titles which were created with the headings from these writings. Uzluk's views on these topics were put forth compared with other architects of the period and through these topics that were discussed in the environment of Early Republican Period architecture and some evaluations were made about the architecture and urbanism of the period. While the present study addresses some of the discussion topics in the Early Republican architecture literature on the axis of the writings of Uzluk; mostly it reveals that it can be possible to look at the“architect”differently from this practical point of view as an author. It tells about an architect who did not build but brought himself into existence as a writer and an architect through his writings.