Shopper marketing in retail industry: Koçtaş construction markets store implementations from the perspective of customer satisfaction
Perakende sektöründe tüketici pazarlaması: Müşteri memnuniyeti açısından Koçtaş yapı marketleri mağaza uygulamaları
- Tez No: 512351
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2018
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmanın amacı, Koçtaş Yapı Marketleri'nin tüketici pazarlaması stratejisini, tüketici memnuniyeti açısından değerlendirmektir. Bu anlamda mevcut mağaza içi iletişim araçları verimliliği, mağaza düzeni algısı, ürün kategorilerinin konumlandırılması ve personel iletişiminin önemi müşteri memnuniyeti açısından değerlendirilmektedir. Literatür çalışması kapsamında, tüketici pazarlaması hakkında bilgilere yer verilmekte, literatürde bulunan en önemli konular açıklanmaktadır. Tüketici pazarlamasının ortaya çıkışı ve geleneksel pazarlama ile tüketici pazarlaması arasındaki ilişki açıklandıktan sonra, kategori yönetimi ve mağaza içi iletişim konuları incelenmektedir. Çalışma kapsamında ele alınan konular, Koçtaş tüketici pazarlaması uygulamaları, mağaza içi iletişim araçları ve mağazanın fiziksel yapısının müşteri memnuniyetindeki önemini inceleyen bir anket çalışması ile analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This paper is organized as follows: some significant definitions of shopper marketing trends and some related subjects are discussed. Next, several most related themes are explained which can be found in the most relevant literature. For instance, the emergence of shopper marketing, its difference from traditional marketing, category management, are reviewed in details. The paper is concluded with a shopper marketing approach in retail markets specific to Koçtaş Construction Markets (Koçtaş Yapı Marketleri), pointing out store implementations from the point of customer satisfaction. This paper includes findings of an survey analysis which examines the importance of store communication in the context of point of sale (POS), point of purchase (POP) and store structure from the customers' point of view.