Generation Y preferences at workplace in relation to job satisfaction & organizational commitment
Türkiye'de Y kuşağının çalışma hayatından beklentileri ve bu beklentilerin örgütsel bağlılık ve iş tatmini ile ilişkisi
- Tez No: 512352
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL SELİN ERBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki Y Kuşağı'nın iş hayatından beklentilerini anlamak ve bu beklentilerin örgütsel bağlılık ve iş tatmini ile ilişkisini analiz etmek amacıyla yapılmıştır. Günümüzde Y Kuşağı'nın iş hayatındaki mevcudiyetinin giderek artması ile birlikte, bu kuşağın iş hayatından beklenti ve önceliklerini anlayabilmek, bu kuşağı iş hayatında kaybetmemek açısından daha da anlamlı hale gelmiştir. Bu amaçla, çalışma öncelikle motivasyon teorileri ve örgütsel bağlılık kavramlarının üstünden geçerek ve Türkiye'deki Y Kuşağı'na özellikle değinerek bu kuşağın motive çalışmasının örgütsel bağlılığa olası etkilerini incelemektedir. Bu konseptler, sayısal analiz ile birleştirilerek Türkiye'deki 251 Y Kuşağı çalışan ile yapılan anket çalışması ile güncel olarak iş hayatındaki öncelikleri, bu önceliklerden memnuniyet oranları ve örgütsel bağlılıkları ölçülmüştür. Yapılan analizin sonucunda, Türkiye'de Y Kuşağı'nın çalışma hayatındaki öncelikleri ile iş tatminleri arasında negatif bir korelasyon olmadığı gözlemlenmiştir. Buna ek olarak, Y Kuşağı'nı motive eden unsurlar ile örgütsel bağlılık arasında ve son olarak örgütsel bağlılıkları ile iş tatminleri arasında da pozitif bir ilişki olduğu anlaşılmıştır. Sonuçlardan da anlaşılacağı üzere, bu kuşağın iş hayatındaki ihtiyaçlarını anlamak ve gerektiğinde bu beklentilere göre gerekli adımları atmak, örgütsel bağlılığı ve uzun vadede iş tatminini olumlu yönde etkileme konusunda çok önemli bir yer taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study deals with understanding Generation Y's work expectations in Turkey; and in relation to that; analyzing their current overall satisfaction and type of commitment they have towards their organization. With Generation Y's population at workplaces increasing day by day; their expectations and preferences at workplace is being a more relevant matter in order to retain this generations' talent. Therefore this study first focuses on the concepts of motivation theories, organizational commitment and the relationship between Generation Y motivators and organizational commitment. Later on, a brief introduction about Generation Y in Turkey has been made, and the importance of creating job commitment for Generation Y has been discussed. These concepts then has been linked to the quantitative analysis that has been conducted to 251 Generation Y employees in Turkey. With the survey method, their work preferences and their current level of satisfaction and organizational commitment has been questioned. According to the results of the analysis, there is not a negative relationship between Generation Y's preferences at workplace and job satisfaction. In addition, it is found out that motivators and job commitment have a positive relationship; as there is a positive relationship between Generation Y job commitment and overall satisfaction. As results also point out, understanding this generation's needs and being able to make necessary adjustments at workplace accordingly, are key to create employee commitment and overall job satisfaction in the long run.