İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü'ndeki Anadolu kestanesi (Castanea sativa Mill.) ormanlarının meşçere kuruluşu ve doğal gençleşme örnekleri üzerine araştırmalar
The stand structure of the Anatolian chestnut (Castanea sativa Mill.) forests and samples of natural regeneration in Inebolu Forestry Enterprise
  1. Tez No: 512368
  2. Yazar: RECEP BAYCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN TOPAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Anadolu'nun yerli bir türü olan Castanea sativa Mill. Kastamonu ilinin Karadeniz kıyısındaki ormanlarda geniş bir yayılış alanına sahiptir. Gerek odunu, gerekse de meyvesinin değerli oluşu kestanenin ekonomik önemini bir kat daha artırmaktadır. Kestane ormanları üzerinde etkili olan son yıllardaki en önemli olumsuz faktör kestane kanseri (Cryphonectria prasitica) ve kestane mürekkep hastalığıdır (Phytophthora cambivora). Odun tahripçisi bu fungusların tahribatı kestane ormanlarının geleceğini tehlike altına sokmaktadır. Bu nedenle Kestane ormanlarının kuruluş ve doğal gençleşme özelliklerinin belirlenmesi bu zararlılara karşı etkili bir koruma sağladığı gibi, biyolojik çeşitlilik ile de yakından ilgili olup, doğa koruma için de büyük önem taşır. Ormanlardan elde edilen ürün ve hizmetlerin sürekli bir şekilde sağlanması, meşcere kuruluşlarına uygun silvikültürel işlemlerin gerçekleştirilmesi ile mümkün olmaktadır. Bu nedenle meşcereye ait bilgilerin önceden elde edilmesi, ormanların etkin bir şekilde işletilmesini sağlamakla birlikte, meşcerenin analiz edilmesi, modellenmesi ve gelişiminin gözlemlenmesine de yardımcı olur. Ormanların sürekliliği ancak gençleşme ile mümkün olmaktadır. Gençleştirme düşünülmeden tek yanlı olarak faydalanmaya dönük işletmecilik anlayışı ormanların tükenmesi sonucunu doğurur. Bu nedenle türlerin özellikle doğal gençleşmesinin hangi faktörlere bağlı olarak gerçekleştiği üzerinde önemle durulmalıdır. Varlığı son yıllarda biyotik etkenler yüzünden tahrip olan kestane ormanlarının doğal gençleşme özellikleri üzerinde önemle durulması gerekmektedir. Proje kapsamındaki bu çalışmada, Kastamonu ilinin Karadeniz'e sınır İnebolu İşletme Müdürlüğündeki Anadolu kestanesi ormanlarının meşcere kuruluşları ve gençleşme örnekleri araştırmaya çalışılacaktır. Çalışmada doğal gençleşme örneklerindeki vitalite (yaşam gücü) durumu ayrıntılı olarak ele alınacaktır. Bu sayede elde edilen veriler yardımı ile meşcere kuruluşları değerlendirilerek bu kuruluşlara etki eden faktörlerin etki şekilleri belirlenecek, uygun işlemler ile gerek doğal gençleşme gerekse meşcere vitalite ve stabilitesini sürekli sağlayacak işletmecilik tekniği ortaya konularak doğaya yakın silvikültürün altlıklarının oluşturulmasına çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The chestnut (Castanea sativa Mill is a species which is to Anatolia. It is an immense spreading area inside the forest areas along the Black Sea coast of Kastamonu city. The fact that both the wood and fruit of the tree are valuable increases the significance of the chestnut by one fold. The most serious unfavorable problem that influences the chestnut forests in the last couple of years is Cryphonectria prasitica and Phytophthora cambivora. Damage by these fungi that destroy the wood endangers the future of these castanea sativa forests. Therefore, identification of the stand structure and the natural regeneration characteristics of these forests not only be instrumental in getting protected against such pests but also it is directly related to the biological diversity and bears a significance in terms of preserving the nature. Constant provision of the products and services sourced from the forests is achieved depending on the realization of the sivilcultural processes. Hence, having the data concerning the stand available beforehand will be instrumental in analyzing, modeling and monitoring the improvement of the stand as well as enabling the forests to be managed in an efficient way. The maintenance of the forests can be possible only by means of regeneration. The management manner which aims at gaining benefits unilaterally without due regard to the regeneration bears the outcome of extinction of the forests. That is why the factors that are essential for the species and the forests to natural regenerate should be highlighted. It is a must to place too much emphasis on the natural regeneration characteristics of the castanea sativa forests which have sustained damage due to the biotic factors in the recent years.In this research within the frame of the Project, stand structure and regeneration cases of the castanea sativa forests at the Inebolu Forest District on the Black Sea border of the Kastamonu province will be attempted to be studied. The vitality of the natural regeneration cases will be discussed in detail in this study. The stand structures will be evaluated using the data obtained this way and it will be determined which way the factors affecting these structures influence them, the management technique that will render both the natural regeneration and stand vitality and stability will be identified with the aid of the data gathered this way and it will be endeavored to establish the basis of sivilculture.