Adli mahkumlar arasında sirkadiyen tercihler, uyku kalitesi, disossiyasyon, travma sonrası bilişler ve travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) arasındaki ilişkiler
Associations between circadian preferences, sleep quality, dissociation, post-traumatic cognitions, and posttraumatic stress disorder (PTSD) among incarcerated offenders
  1. Tez No: 512369
  2. Yazar: ÖZLEM FİDAN ACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT BOYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, disosiyatif ve disosiyatif olmayan travma sonrası stres bozukluğunun (TSSB) uyku bozuklukları, sirkadiyen tercihler ve travma sonrası bilişler bakımından farklılıklar araştırılacaktır. Yöntem: Bu çalışmayla ilişkili olarak 399 tutuklu adli mahkumdan (ortalama yaş: 34.54 ± 9.93 yıl) veriler toplandı. Katılımcılar, DSM-5 için TSSB Kontrol Listesi ve Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği skorları kullanarak katılımcılar dört gruba ayrılmıştır: Normal, Sadece Dissosiyatif, Sadece TSSB ve Dissosiyatif TSSB olmak üzere dört alt gruba ayrıldı. Dört gruptaki ölçek puanlarındaki farklılıklar, tek yönlü varyans analizi kullanılarak değerlendirildi. DSM-5 TSSB'nin belirleyicilerini belirlemek için lojistik regresyon analizi kullanıldı. Sonuçlar: Disosiyatif TSSB alt kümesinde sınıflanan katılımcılar, TSSB ve dissosiyatif semptomatoloji açısından post-travmatik stres reaksiyonları daha belirgin,daha önce travmaya maruz kalma sayısı daha fazla, travma sonrası olumsuz biliş puanları daha yüksek ve akşamcı tip sirkadyen ritim tercihlerine daha yatkın kişilerdir. Bununla birlikte, disosiyasyon belirtilerinden bağımsız olarak, uykusuzluk ve kötü uyku kalitesi açısından TSSB'li mahkumlarınbelirtileri son derece belirgindir. Disosiyatif semptomatoloji, uykusuzluk ve düşük uyku kalitesi, muhtemel bir TSSB tanısı için önemli bir risk oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to explore whether a dissociative posttraumatic stress disorder (PTSD) profile could be differentiated from non-dissociative profile on sleep disturbances, circadian preferences, and posttraumatic cognitions. We also investigated the predictive value of persistent dissociation, sleep quality, insomnia, circadian preferences, and trauma-related negative cognitions on PTSD diagnosis among prison inmates. Method: Data from 399 inmates (mean age: 34.54±9.93 years) were collected. Using the PTSD Checklist for DSM-5 and Dissociative Experiences Scale scores, the participants were classified into four subsets: Baseline, Pure Dissociative, Pure PTSD, and Dissociative PTSD. Differences in scale scores across four groups were evaluated using one-way analysis of variance. Logistic regression analysis was utilized to determine predictors of DSM-5 PTSD. Results: Participants assigned in dissociative PTSD subset reported significantly more severe posttraumatic stress reactions in terms of PTSD and dissociative symptomatology, a greater number of prior trauma exposure, greater scores on posttraumatic negative cognitions, and a more tendency to have eveningness diurnal preferences. However, sleep disturbances in terms of insomnia and poor sleep quality were found to be pronounced among inmates with PTSD irrespective of levels of dissociation. Dissociative symptomatology, insomnia and poor sleep quality significantly contributed to a risk for a probable PTSD diagnosis. Conclusion: Dissociation and sleep disturbances appear to be hallmark for PTSD among prison inmates.