Relations among loneliness, shyness, perceived social support, life satisfaction and problematic internet use
Yalnızlık, utangaçlık, algılanan sosyal destek ve yaşam doyumunun problematik internet kullanımı ile ilişkisi
- Tez No: 512367
- Danışmanlar: DR. OYA MORTAN SEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnternet, insanların hayatına büyük katkıları olan, sürekli büyüyen ve insanın hayatına girmesi kaçınılmaz olan bir iletişim aracıdır. Her geçen gün internete erişmek daha kolay ve hızlı olmaktadır. Bu kadar hız ve rahatlık, insanlarda bazı patolojilerin gelişmesine neden olabilir. Problematik internet kullanımı, literatürde davranışsal bağımlılık kapsamında incelenmektedir. Bu internet-insan etkileşimini anlamak için sorunu anlamalı, tanımlamalı ve bu problemden kimin etkilendiğini öngörmeye çalışmalıyız. Bu amaçla, bu çalışmada ele alınacak ilgili değişkenler literatürdeki çalışmalar göz önüne alınarak belirlenmiştir. Bunlar yalnızlık, utangaçlık, algılanan sosyal destek ve yaşam doyumudur. Bu faktörler arasındaki ilişkileri incelemek için, ölçme aracı olarak Problemli İnternet Kullanım Ölçeği, UCLA Yalnızlık Ölçeği, Utangaçlık Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (MDPSSS), Yaşam Doyumu Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Yalnızlığın, utangaçlığın, algılanan sosyal desteğin ve yaşam doyumunun problemli internet kullanımını yordayacağı varsayılmıştır. Örneklemi 18-60 yaş arasındaki 504 katılımcı oluşturmuştur. Sonuç olarak, tüm hipotezler doğrulanmıştır. Bulgular daha yüksek yalnızlık ve utangaçlık ile daha düşük algılanan sosyal destek ve yaşam doyumu düzeylerinin yüksek düzeydeki problematik internet kullanımını anlamlı bir şekilde yordadığını göstermektedir. Çalışmanın başında yaş ile ilgili herhangi bir hipotez kurulmamasına rağmen, yaş, araştırmanın sonunda problemli internet kullanımının etkili ve güçlü bir yordayıcısı olarak bulunmuştur. Yaş arttıkça problemli internet kullanımı seviyesi azalmaktadır. Ayrıca, problematik internet kullanımı puanları cinsiyet (erkek, kadın) ve çalışma durumuna göre (çalışan, çalışmayan) karşılaştırılmıştır. Erkek internet kullanıcılarının problematik internet kullanımı puanları kadın internet kullanıcılarına göre daha yüksektir, fakat ölçeklerle beraber modele girdiği zaman anlamlılığını yitirmektedir. Ayrıca, çalışmayan internet kullanıcıları çalışan internet kullanıcılarına göre daha yüksek internet kullanımı puanlarına sahiptir. Bu bulgular literatür sonuçları ışığında tartışılmış ve daha ileri çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Internet is a constantly growing and inevitable communication tool that has lots of contributions to people's lives. Every day access to the Internet is getting easier and quicker. This much speed and convenience can lead to the development of some pathology on humans. In the psychology literature, problematic Internet use is being examined within the scope of behavioral addiction. For understanding this internet- human interaction, we must understand and define the problem and try to know who is it that is being affected by this problem. With this purpose, some potential relevant factors were determined for this present study in according with the literature. These factors were loneliness, shyness, perceived social support and life satisfaction. In order to measure these factors, the Problematic Internet Usage Scale, UCLA Loneliness Scale, Shyness Scale, Multi-Dimensional Perceived Social Support Scale (MDPSSS), Life Satisfaction Scale and Personal Information Form were used as measurement tools. It is hypothesized that loneliness, shyness, perceived social support and life satisfaction would predict problematic Internet use. Data were collected from 504 participants between the ages of 18 and 60. As a result, all hypotheses were verified. Higher levels of loneliness and shyness, and lower levels of perceived social support and life satisfaction predicted higher levels of problematic Internet use at statistically significant levels. Although at the beginning of the study no hypothesis was made regarding the predictive power of age, it was found to be a significant and strong predictor of problematic Internet use. It is found that problematic Internet usage is associated with younger ages. Additionally, problematic internet usage scores were compared according to gender (male, female) and working status (working, not working). Male Internet users had higher problematic internet use scores than female internet users, however gender was no longer significant when the scales were introduced to the model. These findings are discussed according to the literature findings and finally, suggestions for further research are made.