Kıbrıslı Hocazâde Şeyh Ahmed Dîvân-ı Kâmil inceleme - metnin çeviri yazısı - indeks
Kıbrıslı Hocazâde Şeyh Ahmed Dîvân-i Kâmil text analiyzing – text translation - index
- Tez No: 512379
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFİ ALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Dini-tasavvufi edebiyatın son temsilcilerinden biri olan Hocazâde Ahmed Kâmil Efendi XIX. yüzyıl mutasavvıf şairlerindendir. Silivri Müftüsü Gürcü Osman Efendi'nin oğludur. Şeyhi Nakşibendi tariki meşayihinden Kütahyalı Evliyazade İsmail Hakkı Efendi'dir. Hocazâde Ahmed Kâmil Efendi de Nakşibendi tarikatı mensubudur. Hocazâde Ahmed Kâmil Efendi'nin araştırmalarımız sonucu tespit edebildiğimiz tek eseri divanıdır. İki kez basılan divanın ilk baskısı H 1289 olmakla birlikte ikinci baskısı H 1325 tarihlidir. Divanın ikinci baskısında, birinci baskısında olmayan şiirler de ilave edilmiştir. Ayrıca bir şiir mecmuasında divanın yazma bir nüshası da bulunmaktadır. Bu nüsha bir şiir mecmuası içinde yer alır. Bu yazma nüshada eserin bir kısmı yoktur. Bu çalışmada Hocazâde Ahmed Kâmil Efendi'nin tek eseri olan divanının inceleme-çeviriyazı ve indeksi yapılmıştır. Hocazâde Ahmed Kâmil Efendi de diğer mutasavvıf şairler gibi şiirlerini, tasavvufi düşüncelerini yaymada bir araç olarak görmüştür. Tasavvufi düşünceye son derece bağlı olan şair şiirlerinde özellikle ilahi aşktan, dünyanın fani oluşundan, mürit-mürşit ilişkisinden, nefis terbiyesinden, vahdet-i vücuttan ve zikirden bahsetmiştir.
Özet (Çeviri)
Hocazade Ahmed Kamil Efendi who is one of the last representatives of religious-mystical literature, is mystic poets in 19th century. He is son of the Silivri Mufti Georgian Osman Efendi. His sheikh is Naqshibendi Tarik sheikh Evliyazade İsmail Hakki Efendi from Kutahya. Hocazade Ahmed Kamil Efendi also is a member of the Naqshibendi Tarik. According to our research results, his only work is his Divan. The first print of the Divan, which was printed twice, is Hijri 1289, and the second one is Hijri 1325. In the second edition of the Divan, poems not in the first edition were added. There is also a copy of the writing on the Divan. This copy is contained in a poem magazine. In this manuscript, there is no part of the work. In this study, the only work of Hocazade Ahmed Kamil Efendi was examined and translated and indexed. Hocazade Ahmed Kamil Efendi also used his poems like other sufi poets as a means of spreading his mystic thoughts. In his poems, which are highly connected to the mystical thought, he especially mentioned divine love, ephemeral world, the relation of the disciples and guide, decency of will, unity of existence and dhikr.