Emergence of Green politics in Germany and Turkey: From social movements to political parties
Almanya ve Türkiye'de yeşil siyasetin ortaya çıkışı: Toplumsal hareketlerden siyasi partilere
  1. Tez No: 512396
  2. Yazar: AYÇA BALCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP HANDE PAKER UNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye ve Almanya'da yeşil partilerin toplumsal hareketlerden nasıl ortaya çıktığını anlamaktır. Bu tezin ana araştırma problemi, Türkiye ve Almanya'daki Yeşil Partilerin seçim başarısındaki farklılıkları belirlemektir. Yeşil partileri daha iyi anlamak için yeşil teori, temel yaklaşımlarla analiz edilmektedir. Çevresel bozulma, doğal kaynakların tükenmesi yoluyla çevrenin bozulması olduğundan, bu bozulmanın nasıl başladığı ve nasıl uluslararası ilişkilerde bir disipline dönüştüğü tartışılmaktadır. Bu çalışma, çevre bilincinin parti oluşumuna nasıl dönüştüğünü bulmaya çalışmaktadır. Türkiye ve Almanya'daki yeşil parti dinamikleri, ideolojileri, örgütlenmeleri ve programları tarihsel akış içinde anlatılmaktadır. Tezin sonunda, iki ülke üzerine genel değerlendirmeyi kapsayacak bir analiz yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to understand how green parties have emerged from social movements in Turkey and Germany. The main research problem of this thesis is to determine the differences in the electoral successes of green parties in Turkey and Germany. To get a better understanding of green parties, the green theory is analyzed with the help of basic approaches. As environmental degradation is the deterioration of the environment through depletion of natural resources, how this degradation started and when it turned into a discipline in international relations are discussed. The question of how this environmental awareness has been transformed into parties is attempted to be answered by this study. The dynamics, ideologies, organizations and programs of green parties in Turkey and Germany are elucidated in their historical timelines. At the end of the thesis, there is an analysis that covers the overall evaluation of two countries.