Düz perdeli susturucularda perde sayısı ve konumlarının ses düşümüne etkisinin araştırılması
The investigation of sound transmission loss effect of number and location of blades on blade muffler flat
- Tez No: 512424
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Reaktif susturucular, pasif susturucuların bir çeşidi olup, içerisinde bulunan perfore borular ve genleşme odaları yardımıyla sesin sönümlendiği susturuculardır. Egzoz kaynaklı gürültü kirliliğinin azaltılmasında kullanılır. Aktif susturucuların maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle sıkça tercih edilmektedirler. Bu çalışmada, düz perdeli bir reaktif bir susturucuda, perde sayısı ve perdelerin yerleşimleri değiştirilerek yirmi beş farklı model elde edilmiş bu modeller için ses iletim kayıpları önce analitik olarak Matlab programı yardımı ile elde edilmiş, Akustik Empedans Tüpü Deney sistemi kullanılarak da deneysel olarak ölçülmüştür. Deneysel ve teorik olarak elde edilen ses iletim kayıp değerleri karşılaştırılmış ve her iki durumda da değerlerin paralellik gösterdiği görülmüştür. Ayrıca performans karşılaştırması için her bir model susturucu için frekans bölgeleri ve 0-3000 Hz için STL-RMS değerleri elde edilmiş ve STL açısından en iyi performansı gösteren susturucu modeli belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Reactive silencers are a kind of passive silencers, which are silenced by the help of perforated pipes and expansion chambers. It is used to reduce exhaust noise pollution. Active silencers are frequently preferred due to their high cost. In this study, twenty five different models were obtained by changing the number of curtains and curtains locations. Sound transmission losses for these models were obtained analytically with the aid of Matlab program and also experimentally measured using Acoustic Impedance Tube Test System. Experimental and theoretically obtained noise transmission loss values were compared and it was seen that the values showed parallelism in both cases. In addition, frequency ranges for each model muffler and STL-RMS values for 0-3000 Hz were obtained for performance comparison and the best performance muffler model for STL was determined.