Yaşlı ve engelliler için merdiven asansörü geliştirme
A noval conceptual design of a stairlift for elderly and disabled people
  1. Tez No: 512425
  2. Yazar: FERHAT BOZBUĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN RIZA BÖRKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial Design, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Toplumu oluşturan tüm bireylerin her türlü fırsat ve imkânlardan eşit derecede faydalanmaları gerekir. Bu konu, hem ulusal hem de uluslararası çeşitli hak ve yasalarca da güvence altına alınmıştır. Son yasal düzenlemelere göre 2012 yılından itibaren ülkemizdeki tüm genel/kamu binaları, ortak alanlar/yapılar vb. yerlerde ortopedik/diğer engellilerin ulaşımlarını mümkün kılacak altyapı ve imkânların olması gerekir. Yukarıdaki tespitlerden hareketle bu tez 'Yaşlı ve Engelliler için Merdiven Asansörü Geliştirme' amaçlı bir araştırmayı içermektedir. Burada yapılan çalışmalara benzer asansör sistemleri gelişmiş ve sanayileşmiş ülkelerde üretilmekle birlikte bu konu ülkemiz için bir ilktir. Geliştirilen sistem hem yaşlı hem de engellilerin ihtiyaçlarını karşılayacak özellikler taşımaktadır. Ayrıca bu sistem; ergonomik ve katlanabilir koltuk, kolluk, emniyet kemeri vb. mevcut benzer sistemlerde olmayan bazı yenilikleri de içermektedir. Tez kapsamında yapılan merdiven asansörü tasarımı ve geliştirilmesinde Pahl Beitz'in sistematik tasarım yaklaşımı yanında TRIZ (Yaratıcı Problem Çözme Teorisi) ve QFD (Kaliteli Fonksiyon Yayılımı) gibi etkin yöntemler de kullanılmıştır. Ayrıca bu tez bir SANTEZ projesi kapsamında ve HAS Asansör Firması ile müşterek yürütülen çalışmaları da içermektedir. Kavramsal ve şekillendirme tasarımları yapılan sistemlerin CAD modelleri hazırlanmış, hareket simülasyonları ve dayanım hesap ve analizleri yapılmış, imalat resimleri çizilmiş, prototip bir sistem imal edilmiş, çalıştırılmış ve yapılan testlerden olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Tez kapsamında yapılan çalışmalar bu tür bir sistemin yerli ve milli imkânlar ile üretilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
All the individuals who make the society must benefit from all kinds of facilities and resources on equal terms. This issue is guaranteed both by national and international rights and laws. According to the latest legal regulations, all general / public buildings, common areas / structures and similar places in our country, it is necessary to have the infrastructure and facilities to enable the transportation of orthopedic / other disabilities since 2012. Based on the above findings, this thesis contains a research aimed at 'Developing a Stairlift for the Elderly and the Disabled'. The elevator systems similar to those used in this study are produced in developed and industrialized countries, but this is an issue for our country. The developed system has features that meet the needs of both the elderly and the disabled. This system also includes some innovations that are not available in existing systems such as ergonomic and foldable seats, armrests, seat belts etc. Pahl Beitz's systematic design approach and effective methods such as TRIZ (Creative Problem Solving Theory) and QFD (Quality Function Deployment) have also been used in the design and development of stair lifts made within the scope of the thesis. This thesis also includes jointly conducted studies with HAS Elevator Company within the scope of a SANTEZ project. CAD models were prepared for conceptual and embodiment designs, motion simulations and strength calculations and analyses were made, manufacturing drawings were drawn, a prototype system was constructed, operated and tests were performed and positive results were obtained. The studies carried out within the scope of the thesis have shown that such a system can be produced with domestic and national facilities.