Effects of sales promotion strategies on consumer buying decision: An application in beverages on fast-food channel
Satış promosyonlarının tüketici satın alma kararlarına etkisi: Fast-food kanalında içecek sektöründe bir araştırma
  1. Tez No: 512454
  2. Yazar: SEDA ZEYNEP ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İstihdam oranındaki artıs¸ ve sosyo-ekonomik gelişmeler ev dışı yemek alışknalığına paralel bir büyümeye sebebiyet vermektedir. Bu büyüme restoran ve fast food işletmelerini tüketicilerin davranışlarını derinlemesine inceleme ve bu doğrultuda aksiyonlar alma konusunda motive etmektedir. Bu araştırma işletmelere tüketicilerin içecek tercihlerini etkileyen faktörler hakkında bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Tüketicilerin satın alma süreçleri demografik özelliklere ve tüketim alışkanlıklarına göre değişiklik gösterdiği için bu faktörlerin satın alma kararı üzerindeki etkilerini anlamak işletmelerin başarılı olmasında büyük önem taşımaktadır. Bu etkileri açıklamak için tanımlayıcı araştırma yöntemi kullanılmıştır. Literatür araştırması ve tanımlayıcı araştırma yöntemi sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda tüketicilerinin demografik özellikleri ve tüketim alışkanlıkları ile içecek tercihlerinde marka, menü ve promosyonlara olan yaklaşımları arasındaki ilişkileri ortaya koyan hipotezler geliştirilmiş ve test edilmiştir. İstatistiksel analizlerin sonucunda tüketicilerin satın alma süreçlerini etkileyen faktörlerler ile ilgili kapsamlı açıklamalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The increase in employment rate and socio-economic development lead to the growth of the habit of eating outside the home. This motivates restaurants and fast food businesses to examine the behavior of consumers and take actions in this direction. This research aims to provide insights to businesses about what affects consumers' beverage preferences. Since consumer behaviors during purchasing processes vary regarding to their demographic characteristics and consumption habits, understanding the effects of these factors on purchase decision is a milestone in the success of a business. To clarify their effects, descriptive research is used in this study. According to findings obtained by literature review and descriptive research, hypotheses about the relation between consumer's approaches to brands, menus and promotions in beverage preferences and their demographic characteristics and habits of eating outside the home have been developed and tested. The results of our statistical analysis provide a comprehensive explanation about the influencing factors of consumers purchase decision.