Gamified product design for paper recycling
Kağıt geri dönüşümü için oyunlaştırılmış ürün tasarımı
- Tez No: 512468
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada, bireylerin daha çok kağıt geri dönüşümü yapması için bir oyunlaştırılmış ürün tasarımı geliştirilmiş ve ürünün etkililiğine yönelik konu alanı uzmanlarının görüşleri analiz edilmiştir. Tasarım geliştirilirken kuramsal çerçeveden özellikle Werbach'ın D6 Teorisi'nden yararlanılmıştır. Tasarlanan bu oyunlaştırılmış materyalde kullanıcılardan kullanılmış kağıtları buruşturup makineye entegre olan potalardan geçirmeleri ve puan toplamaları beklenmektedir. Çalışma tasarım ve geliştirme araştırması olarak yürütülmüştür. Çalışma grubu oyun ve oyunlaştırma alanlarında akademik ve sektörel çalışmalar yapmış uzman kişilerden oluşmaktadır. Belirtilen amaç doğrultusunda konu alanı uzmanlarıyla yarı yapılandırılmış formda sorulardan oluşan görüşmeler yapılmıştır. Toplanan veriler, nitel veri toplama yöntemine uygun olarak, belirlenen kodlar ve temalar altında toplanarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda oyunlaştırma modeliyle hazırlanmış bu geri dönüşüm tasarımının bireylere çevre hakkında farkındalık kazandırdığı ortaya çıkmıştır. Konu alanı uzmanlarıyla yapılan görüşmelerde tasarlanan modelin bireylerde motivasyon yarattığı ve sunduğu eğlence ile bireyleri makineyi kullanmaya teşvik ettiği belirtilmiştir. Görüşmeler sonucunda tasarlanan bu makinenin çoğaltılıp kampüs ve geniş çaplı iş yerlerine yerleştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to design and develop a gamified product design that supports paper recycling methodologies by encouraging individuals to do more paper-recycling. The second aim of this research is to understand the success of the product by analyzing its effectiveness based on the recommendations of subject area specialists in the field. Theoretical framework, especially D6 Theory of Werbach, is used while developing the design. The users are expected to crumple the used paper and to throw it through the baskets, which are integrated with the machine, and hence collect points within this gamified material. The study is conducted as a design and development research. The study committee consists of qualified people who have worked in the academical or sectoral parts of game and gamification. To reach the specified goal, the interviews, which consist of semi-structured questions, are made with the subject area specialists. The collected data is analyzed accordingly with the qualitative data collection method by being gathered under specified codes and themes. At the end of the research; it is concluded that this recycling design, which is prepared with the gamification model, raises environmental awareness among individuals. It is stated in the interviews with the subject area specialists that the designed model encourages and motivates individuals to use the machine through the entertainment it provides. It is recommended that this machine, which is designed as a result of these interviews, should be replicated and placed in various campuses and large-scale workplaces. It is stated that gamification creates motivation and triggers behavior change in individuals, therefore, it can be used as a new method in the education of children or adults.