Lactobacillus acidophilus KPb4b suşunun farklı yöntemlerle mikroenkapsülasyonu ve bu yöntemlerin bakteri canlılığı üzerine etkilerinin yanıt yüzey yöntemi ile belirlenmesi
Microencapsulation of Lactobacillus acidophilus KPb4B strain by different methods and determination of their effects on bacterial viability by response surface methodology
  1. Tez No: 512485
  2. Yazar: MUHAMMET FATİH İŞLEYEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, daha önceki araştırmalarımız sonucu elde edilen bilgiler ışığında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Gıda Mikrobiyolojisi Araştırma Laboratuvarı Kültür Koleksiyonunda bulunan, potansiyel probiyotik özellikleri belirlenmiş ve moleküler genetik yöntemlerle kesin tanısı yapılmış Lactobacillus acidophilus KPb4b suşu kullanılmıştır. Çalışma kapsamında bu potansiyel suşun emülsiyon tekniği, elektrostatik titreşim/damlatma yöntemi ve çift tabaka kaplama (elektrostatik titreşim/damlatma yöntemi ile birinci kaplama üzerine kitosan ile ikinci tabaka kaplama) yöntemi ile mikroenkapsülasyonu gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonunda yanıt yüzey yöntemi kullanılarak mikroorganizma canlılığının korunmasında kullanılabilecek uygun parametreler belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, analiz başlangıç ve sonundaki canlı mikroorganizma sayısı arasındaki fark değerlerinin düşük olması bakterinin analiz koşullarına dayanımının yüksek olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in the light of information obtained from previous researches, Lactobacillus acidophilus KPb4b strains, the potantial probiotic properties of which were identified in the culture collection of Food Microbiology Research Laboratories Department of Faculty of Engineering and Architecture of Bolu Abant İzzet Baysal University and confirmed by molecular genetic methods, were used. In the scope of this study, microencapsulation was carried out by the emulsion technique of potential strain, electrostatic vibration / dripping method and double layer coating (second layer coating with chitosan on the first coating performed by the electrostatic vibration / dripping method). At the end of the study, it was tried to determine the appropriate parameters to be used to protect the viability of microorganism by using the response surface methodology. According to the results of the study, the difference in the number of viable microorganisms at the beginning and at the end of the analysis was low, indicating that the resistance of the bacteria to the analysis conditions was high.