The mediating effect of rumination in relationship to centrality of event, posttraumatic growth and posttraumatic stress disorder among breast cancer survivors
Meme kanserini yenen kişilerde travma sonrası büyüme ve travma sonrası stres bozukluğu ile olayın merkeziyeti arasındaki ilişkide ruminasyonun aracı etkisi
- Tez No: 512486
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE MELTEM BUDAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2018
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmanın amacı, ruminasyon türlerinin, travma sonrası büyüme ve travma sonrası stres bozukluğu ile olayın merkeziyeti arasındaki aracı rolüne bakmaktır. Bu çalışmaya, Türkiye genelinden, yaşları 29 ile 79 (Ort = 47.33, SS = 9.32) 40 meme kanserini yenmiş kadın katılmıştır. Yapılan çalışmada, kasti ruminasyonun, olayın merkeziyeti ve travma sonrası büyüme arasındaki ilişkide kısmi aracı rolü ile aynı zamanda olayın merkeziyeti ve travma sonrası stres bozukluğu arasında kısmi aracı rolü oynadığı ortaya konmuştur. Buna ek olarak, girici ruminasyonun, olayın merkeziyeti ve travma sonrası büyüme arasındaki ilişkide kısmi aracı rolü ile aynı zamanda olayın merkeziyeti ve travma sonrası stres bozukluğu arasında kısmi aracı rolü oynadığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the mediating effect of rumination types in relationship with centrality of event and the path of posttraumatic growth and posttraumatic stress disorder symptoms among 40 breast cancer survivors aged between 29 and 79 (M = 47.33, SD = 9.32) from all around Turkey. The results of the current study revealed that deliberate rumination partially mediates the relationship between centrality of event and posttraumatic growth and the relationship between centrality of event and posttraumatic stress disorder. Moreover, the results of the current study revealed that intrusive rumination partially mediates the relationship between centrality of event and posttraumatic growth and the relationship between centrality of event and posttraumatic stress disorder.