Türkiye'de faaliyet gösteren varlık yönetim şirketlerinin sorunları ve bankacılık sektörüne etkileri üzerine bir araştırma
Problems of asset management companies operating in Turkey and a research on the effects of banking sector
- Tez No: 512503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Teknolojideki baş döndürücü gelişmeler dünyanın herhangi bir yerinde çıkan yeni bir ürünün/hizmetin kitlesel iletişim araçlarıyla çok kısa bir sürede milyonlarca kişiye ulaşmasını sağlamaktadır. Yine kitle iletişim araçları ürün/hizmetleri cezbedici reklamlarla insanlarda onları bir an evvel elde etme isteği uyandırmakta ve bunun sonucunda insanlar ellerinde yeterince nakit olmasa dahi gelecekte elde edecekleri gelirleri düşünerek özellikle bankalardan kredi çekme opsiyonunu kullanıp istediği ürün/hizmeti elde etmektedirler. Ancak hesapta olmayan giderler veya yanlış hesaplamalar, ekonomik krizler vb. durumlar sonucu kredilerin ödenememesi sorunu ortaya çıkmakta, bankalar ile kredisini ödeyemeyen borçlular arasında ciddi problemler baş göstermektedir. Bu noktada karşımıza çıkan varlık yönetim şirketleri bankaların uzun süre temin edemedikleri kredi borçlarının tahsil edilmesinde bir çözüm mercii olarak görülmektedir. Bu bakımdan varlık yönetim şirketlerinin alacaklı konumdaki bankalar ile borçlu konumdaki kredisi takibe düşen kişiler arasında bir köprü konumundadır. Birbiriyle anlaşamayan bu iki grup arasında bir arabulucu olması öngörülen bu şirketlerin bunu ne kadar başarabildiği, her iki müşteri grubunun bu şirketlere bakış açısının nasıl olduğu ve bu şirketlerin karşılaştığı sorunların neler olduğunun anlaşılması amacıyla bu çalışma hazırlanmıştır. Çalışma kapsamında varlık yönetim şirketlerine olan bakış açısını anlamak için bankalara yapılan ve varlık yönetim şirketlerinin karşılaştığı sorunların neler olduğunu anlamak için bu şirketlere uygulanan mülakatlar analiz edilerek elde edilen bulgular ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The dizzying developments in technology enable a new product / service anywhere in the world to reach millions of people in a very short period of time with mass communication tools. Again, mass media products / services attract people with the desire to acquire them immediately, and as a result, they get the product / service they want by using the option to withdraw from the bank, especially considering the income they will have in the future, even if there is not enough cash in their hands. However, costs or miscalculations that are not in the calculations, economic crises and so on. the situation arises the problem of non-payment of the end loans and serious problems arise between the banks and the borrowers who can not pay the loan. At this point, the asset management companies are antagonized as a solution agent in the collection of bank debts that banks can not provide for a long time. In this respect, the creditors in the creditor position of the asset management companies and the creditor in the debtor position are a bridge between the followers. This study was conducted to understand how these companies, which are envisaged to be a mediator between these two unrelated groups, are able to achieve this. Investigations were made for the perspective of asset management companies within the scope of the study