Hegel's republican idea of freedom: A comparision between Hegel's idea of freedom and Pettit's freedom as non-domination
Hegel'in cumhuriyetçi özgürlük anlayışı: Hegel'in özgürlük idesi ile Pettit'nin tahakkümsüzlük olarak özgürlük yaklaşımlarının karşılaştırılması
- Tez No: 512504
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JAN KANDİYALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Modern siyaset felsefesi tarihi boyunca, Hegel'in siyasi düşüncesi pek çok farklı şekilde yorumlanmıştır. Bu yorumlar birbiri ile çelişen kanaatlere de ulaşabilmektedir. Kimileri Hegel'i totaliterlik yanlısı olarak tanımlarken kimileri de Onu liberal olarak görmüştür. Bu tezdeki amaç ise Hegel'in siyaset felsefesinin ve özellikle de kullandığı özgürlük kavramının köklerinin cumhuriyetçi siyasal düşünceye uzandığını göstermektir. Tezde Hegel'in özgürlük kavramı modern cumhuriyetçi yaklaşım ve bilhassa Philip Pettit'in tahakkümsüzlük olarak özgürlük kavramları ile karşılaştırılacaktır. Elbette Hegel'in ve Philip Pettit'in teorik olarak çıkış noktaları ve özgürlük mefhumunu ele alırken dayandıkları metafizik zeminler birbirinden çok farklıdır. Ancak yine de bu tezin iddiası odur ki iki yaklaşımın da özgürlük anlayışları benzerdir. Ayrıca her iki düşürün de tanıma kavramanın altını çiziyor olması, yaklaşımlarını ortaklaştırmaktadır. Daha net bir şekilde ortaya koyacak olursak, bu tezde geliştirilen iddiayı şu şekilde özetleyebiliriz: Pettit'in tahakkümsüzlük olarak özgürlük şeklinde formüle ettiği modern cumhuriyetçi düşünce, Hegel'de karşımıza çıkan 'ötekinde-kendi-ile-olma' ('being-with-oneself-in-an-other') halinin güncel bir yorumu olarak tanımlanabilir. Fakat diğer taraftan, modern cumhuriyetçi özgürlük düşüncesini Hegelci etik düzen'in (Sittlichkeit) kurumları ile karşılaştırdığımızda, Hegel'in klasik cumhuriyetçilik sınırlarına geri çekildiğini ve kendisi ile çeliştiğini görürüz. Yukarıda kısaca özetlenen düşüncenin aktarilabilmesi için öncelikle özgürlük kavramı Hegel'in siyasal ve sosyal düşüncesinin merkezine yerleştirilecek. İkinci kısımda tezin konumlandığı teorik pozisyon, Hegel'in üç temel okuması ele alınarak gösterilecektir. Totaliter okuma, metafizik okuma ve metafizik olmayan yani Kantçı ya da 'kendini gerçekleştirme minvalinde' okuma olarak tarif edebileceğimiz bu üç temel okuma kısaca tartışıldıktan sonra 'kendini gerçekleştirme minvalinde' okumanın makul olduğu savunulacak ve Alan Patten'in 'vatandaşlık temelli humanist' yorumundan yana tutum alınacaktır. Üçüncü kısım, özgürlüğün üçüncü bir tanımı olan 'tahakkümsüzlük olarak özgürlük' yaklaşımına ayrılmıştır. Bu kısımda Pettit'in modern cumhuriyetçi yaklaşımının ana hatları incelenmiştir. Bu incelemeyi takip eden dördüncü kısımda ise Pettit'in teorik yaklaşımı ile Hegel'in özgürlük anlayışları karşılaştırılmıştır. Bu kısımda tanıma ilişkileri olarak adlandırabileceğimiz, diğerleri ile kurulan ilişkilenmenin özgürlüğün kurucu bir ögesi olduğu fikrinin, hem Hegel hem de Pettit açısından geçerli ve önemli olduğu gösterilecektir. Son kısımda ise, Hegel'in cumhuriyetçi özgürlük düşüncesinin, modern devletin etik kurumlarında nasıl hayat bulduğu ele alınacaktır. Hegel kendi tasarladığı etik kurumları özgürlüğün yapısal ihtiyaçları olarak kurgulamıştır, fakat bu kısımda gösterilmeye çalışılacağı üzere, bu etik kurumlar - aile, sivil toplum ve de devlet - kendi cumhuriyetçi özgürlük fikri ile çelişmekte, ve toplumun pek çok kesiminin tahakküm ve bağımlılık ilişkilerine maruz kalmasına kayıtsız kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the history of modern political philosophy, Hegel's political thought has been interpreted in many different and incompatible ways. While some have ascribed him the label of totalitarian, others have considered him as a liberal. In this thesis, my aim is to show that Hegel's political philosophy and chiefly, his concept of freedom, has its roots in republican political thought. I compare Hegel's concept of freedom with modern republicanism, especially Philip Pettit's conception of freedom as non-domination. Despite the fact that Pettit and Hegel have different starting points and their theories of freedom are based on different metaphysics, I argue that their understandings of freedom and their emphasis on recognition, do not differ. More precisely, I will argue that the structure of the modern republican idea of freedom as non-domination can be understood as Hegel's 'being-with-oneself-in-an-other'. However, at the same time, we will see that in the application of his modern republican idea of freedom to the institutions of Sittlichkeit, Hegel reverts to the classical republicanism and therefore contradicts himself. In order to show all this, I start by taking freedom to be at the center of Hegel's social and political thought. In the second chapter, I position my interpretation among the three main broad readings of Hegel. After briefly discussing totalitarian, metaphysical and non-metaphysical, that is Kantian or 'self-actualization' readings of Hegel, I argue for the latter and offer particular support for Alan Patten's 'civic humanist' interpretation. The third chapter will be entirely concerned with the third possibility of defining freedom that is freedom as non-domination. After elaborating the main points of Pettit's modern republicanism, I compare it with Hegel's understanding of freedom in the fourth chapter. We will see that for Hegel, as well as for Pettit, relations to others, what we can call recognitive relations, are constitutive of freedom. In the last chapter, I will show how Hegel's republican idea of freedom is realized in the ethical institutions of the modern state. While Hegel designs ethical institutions that are determined to be necessary by the structure of freedom itself, we will see that, in contrast to his modern republican idea of freedom, these institutions – family, civil society and the state – expose many to dependency and domination.