Characterization of adipokinetic hormone receptor in stick insect, Carausius morosus
Değnek böceği Carausius morosus'ta adipokinetik hormon reseptörünün karakterizasyonu
- Tez No: 512513
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECLA BİRGÜL İYİSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biyoloji, Biophysics, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Adipokinetik hormone (AKH) bir böcek nöropeptiti olup, insanlardaki gonadotropin-salgılayan hormonun ortoloğu olarak da bilinir. Corpora cardiaca'dan salgılanır ve enerji mobilizasyonu için genellikle depo lipitleri üzerinde etkisini gösterir. Kan hemolenfindeki trehaloz seviyesinin, kalp atışı sıklığının ve protein sentezinin artması gibi birçok çeşitli fizyolojik fonksiyonlarda da yer alırlar. Ayrıca bazı böcek türlerinde yağ asitlerinin ve RNA sentezinin inhibe edilmesinde de görev yaparlar. Kendilerine karşılık gelen adipokinetik hormone reseptörü (AKHR) olarak isimlendirilen G-protein kenetli reseptörleri (GPCR) aktive ederler. Şimdiye kadar birçok AKHR çalışılmış, ancak değnek böceği C.morosus'takiler çalışılmamıştır. Değnek böceğinin transkriptom verisini kullanılarak, bu böceğe ait adipokinetik hormone reseptör (CamAKHR) ve adipokinetik hormon (CamAKH) tanımlanmıştır. Değnek böceğine ait AKHR'nin homoloji modellemesi, kenetlenme analizi ve moleküler dinamik yöntemleri ile karakterize edilmesi ve bu sayede yeni bir nöropeptit-esaslı yeni-jenerasyon pestisit üretimine katkı sağlaması amaçlanmıştır. Çalışmanın sonunda ligandın bağlanmasında önem taşıyan on üç rezidünün, CamAKHR modelinin çoğunlukla transmembran 6, transmembran 7 ve hücre dışı ilmek 2 bölgelerinde yer aldığı gözlemlenmiştir. Bu on üç rezidüden altısı farklı böceklerde de korunmuş halde bulunduğundan, önerilen bağlanma cebi CamAKHR'nin TM2, TM3, TM6 ve TM7 bölgelerine denk gelen Glu246, Arg269, Tyr423, Tyr430, Lys446 and Phe449 rezidülerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Adipokinetic hormone (AKH) is an insect neuropeptide and known as gonadotropin- releasing hormone, which is orthologue to humans. It is released from corpora cardiaca and acts generally on fat body for energy mobilization. It is also involved in several different physiological functions such as increasing blood hemolymph trehalose levels, heart beat frequency, and protein synthesis. Furthermore it functions in inhibiting fatty acid and RNA synthesis in different insect species. It activates its corresponding G-Protein Coupled Receptors (GPCR), which are Adipokinetic Hormone receptors (AKHR). Many AKHRs were studied so far, but not in stick insect, Carausius morosus. Utilizing transcriptome data of stick insect, its AKHR (CamAKHR) and AKH (CamAKH) were identified. It was aimed to characterize AKHR of stick insect by homology modeling, docking analysis and molecular dynamics within this project contributing to the production of a novel neuropeptide-based next-generation pesticide. At the end, thirteen important residues mostly located in transmembrane 6, transmembrane 7 and extracellular loop 2 regions of CamAKHR model were observed contributing to ligand binding in CamAKHR- CamAKH complex. Six of them were found as the most conserved residues in different insect species, therefore proposed binding pocket includes these Glu246, Arg269, Tyr423, Tyr430, Lys446 and Phe449 residues corresponding to TM2, TM3, TM6 and TM7 of CamAKHR.