Prematüre bebeklerde nekrotizan enterokolit ile plazma VEGF ve diğer sitokinlerin düzeyi arasındaki ilişki
Relationship between necrotizing enterocolitis with plasma VEGF and other cytokin levels in premature babies
  1. Tez No: 512514
  2. Yazar: ESRA AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TAŞKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada nekrotizan enterokolit (NEK) tablosunun demografik ve klinik özellikleriyle serolojik belirteçlerini inceleyerek daha iyi anlaşılması amaçlandı. Bu çalışmada 1.2.2016 ile 1.2.2017 tarihleri arasında 32 hafta ve altında doğan, Fırat Üniversitesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatan 42 olgu prospektif olarak değerlendirildi. Olguların 24'ü NEK grubunda, 18'i kontrol grubunda yer aldı. Olguların postnatal 1, 7,14 ve 28. günlerinde rutin alınan kan örneklerinden 0.5 cc kan ayrılıp, santrifüj edilerek -80 derecede saklandı. Serum örneklerinden VEGF-A, VEGFR-2, EPO, HIF-1α, IGF-1 ve ANG-2 düzeyleri çalışıldı. Gruplar demografik, klinik ve laboratuvar özellikleri açısından karşılaştırıldı. Hastaları değerlendirdiğimizde 16 hasta evre 1 (%66.6), 8 hasta (%33.3) evre 2-3 NEK olarak tespit edildi. VEGFR-2, EPO, VEGF-A düzeyleri 1. ve 7. günlerde kontrol grubunda her iki hasta grubundan, 14. ve 28.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to understand better the necrotizing enterocolitis (NEC) table by investigating the demographic and clinical characteristics and serological markers. In this study, 42 patients who were hospitalized at Fırat University Hospital Newborn Intensive Care Unit, born 32 weeks or less between 1.2.2016 and 1.2.2017, were evaluated prospectively. 24 of the cases were in the NEC group and 18 of them were in the control group. On the postnatal days 1, 7, 14, and 28 of the cases, 0.5 cc of blood was taken from routine blood samples and centrifuged and stored at -80. VEGF-A, VEGFR-2, EPO, HIF-1α, IGF-1 and ANG-2 levels of the serum samples were studied. Groups were compared in terms of demographic, clinical and laboratory characteristics. When we evaluated the NEC stages in the NEC group, 16 patients were stage 1 (66.6%), 8 patients (33.3%) were stage 2-3 patients NEC.